Skip to main content
Gebelik ve İyot

Gebelik ve İyot

https://www.youtube.com/watch?v=a_3W777kBmo&t=2s

İyot, tiroit hormon yapımında görev alır ve tiroit dokusu da metabolizmayı düzenler. Aynı zamanda iyot anne karnındaki bebeğin, sinir sistemi, beyin gelişimi için çok önemlidir.

Tiroit Bezi

Gebelikte, iyot eksikliği tiroit hormon yapımını azaltacağı için, bebekte ve erken çocukluk döneminde hipotiroidi ve beyin hasarına sebep olur. Bu sebeple, gebe kadınlar ve çocuklar iyot eksikliğinden korunmalıdır. Özellikle gelişmekte olan ülkeler olmak üzere, dünyanın birçok yerinde çok yaygın olan iyot eksikliği, çeşitli önlemlerle düzeltilmeye çalışılmıştır. Örneğin; sofra tuzlarına iyot eklenmesi gibi.

Tüm dünyada, önlenebilir tek zeka geriliği iyot eksikliğine bağlı olandır.

Gebelikte gerekli olan iyot, yeterli miktarda, besinlerden alınabilir. Multivitamin takviyelerinde bulunmaz ya da çok az bulunur. Tuz içeren gıda iyot da içeriyor anlamına gelmez. Ülkemizde sofra tuzlarına iyot eklenmiştir ve açığı ciddi oranda kapatmaktadır.

Bir istisna olarak, tiroit bezinin fazla çalıştığı durumlarda, iyot kısıtlaması gerekeceği için, iyotsuz tuz tüketimi gerekir.

Tiroit hastalığı bulunanların, muhakkak gebelik öncesi takip eden doktorlarına danışmaları ve kullanıyorsa ilaç dozu ve beslenmelerinin yeniden ayarlanması gerekir.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.