Skip to main content
Gebelik ve AIDS (HIV)

Gebelik ve AIDS (HIV)

HIV vücut sıvılarıyla (kan, semen vb.) bulaşır ve AIDS hastalığına sebep olur. Bu hastalıkta virüs, vücudun bağışıklık sisteminde çok önemli olan bir hücre grubunu hedef alarak yok eder. Bunun sonucunda normalde basit bir şekilde atlatılacak bir enfeksiyon bile bağışıklık sistemi normal çalışmadığı için hayati tehlike yaratabilir. 

AIDS tedavisi olan ama tam yok edilemeyen bir hastalıktır. Aşısı yoktur. Çok etkin ilaçlar geliştirilmiştir ve bu ilaçlarla artık uzun süreler hastalıksız bir yaşam sağlanabilmektedir. Virüsle temas sonrası AIDS e ilerleme aylar hatta yıllar alabileceğinden kişi farkında olmayabilir. Bu nedenle gebe kalmadan önce veya gebelik ilk fark edildiğinde her gebede kan testleriyle HIV araştırılmalıdır. 

Gebelikte HIV saptanması durumunda, tedavide amaç annenin sağlığı kadar virüsün bebeğe geçişini de önlemektir. Çünkü tedavi edilmezse büyük çoğunluğu doğum esnasında olmak üzere plasenta yoluyla ya da emzirme ile de virüs anneden bebeğe geçebilir. 

Gebelikte de uygun ilaçlarla tedavi devam eder, sezaryen tercih edilir, bebek emzirilmez ve doğar doğmaz bebeğin tedavisine başlanırsa bebeğe geçiş %1 in bile altına iner. Emzirmenin yasaklandığı çok nadir durumlardan biridir, AIDS. Gebelikte AIDS ilaçları anne karnındaki bebeğe ihmal edilecek düzeyde zarar verebilse de bebeğe AIDS geçişinin önlenmesi çok daha önemlidir.

Related Posts

CNN İnsanlık Hali

Op. Dr. Banu Çiftçi – Facebook Live Yayını 27.07.2016

Canım meleğim…

Bir melek daha geldi... Bugün pazar değil miydi yahu, hastane hastane, kıtalar arası geziyorum, eski...