Skip to main content
Gebelik Şekeri (Gestasyonal Diyabet)

Gebelik Şekeri (Gestasyonal Diyabet)

Önemli not…
Gebelikte şeker yüklemesi testine dair ülkemizde son zamanlarda çıkan maalesef bilimsellikten uzak eleştiriler, hem anne adaylarını hem de doktorları zor durumda bırakmıştır. Benim bu konudaki kendi görüşüm net olup; tüm dünya ve ülkemizdeki bilimsel yayınlarla uyumludur ve videolarda açıkladığım şekilde, yapılması yönündedir.
Yapılmasının gerekliliği bilimsel platformlarda, konunun uzmanları tarafından tartışılabilir bir konu olsa da bebeğe ya da anneye zarar verdiği konusundaki argümanların, komik olduğu ve anne bebek sağlığını çok olumsuz etkileyebilcek olumsuz sonuçlara sebep olabileceği görüşündeyim. Nitekim bunun kötü sonuçlarını anne adaylarımızda görmeye ve gebelikte şeker hastalığı‘nın atlanarak, tanı konulamamasına bağlı geç kalınmış durumlarla karşılaşmaya başladık.
Bu nedenle bu konunun toplum sağlığı yönünden çok önemli olduğunu düşünüyor ve Türk Jinekoloji ve Obstetri Derneği’nin bu konudaki çok açıklayıcı ve faydalı olduğunu düşündüğüm görüşü için aşağıdaki linke bakmanızı öneriyorum…

Gebelik şekeri, diyabet hastalığının ilk defa gebelik sırasında ortaya çıkmasıdır. Bu gebelerin bir kısmında da aslında altta yatan ve tanı konmamış bir diyabet başlangıcı olabilir.

Diyabet, kanda glukoz düzeyinin yüksek olmasına sebep olan hastalıktır. Glukoz, vücudun ana enerji kaynağı olarak kullandığı şekerdir. Glukoz düzeyleri kanda yükseldiğinde sağlık problemlerine sebep olur.

 

Gebelik sırasında, kadının insülin hormonuna verdiği cevabın değişmesi sonucu, gebelik şekeri meydana gelir. İnsülinin görevi; glukozu, enerji için kullanılmak üzere, kandan hücrelere taşımaktır. Gebelikte, kadının hücreleri, insüline bir miktar dirençli hale gelir. Bunun amacı, yüksek kan glukoz seviyesi sağlayabilmek için, glukozu kanda tutarak, bebeğe yeterli besini sağlamaktır. Bu direnci yenebilmek için, gebe kadının vücudu daha fazla insülin üretir. Bazı gebelerde, bu artış da kan glukoz düzeyini normal değerde tutamaz ve gebelik diyabeti gelişir. Gebelikte kan şekeri düzenlemesi

Bazı ekoller, tüm gebelere, gebelik şekeri taraması yaparken, bazı ekollerde risk faktörü varsa, tarama yapılır. Tarama, 24-28. haftalarda yapılır. Bazı hekimler, 50 gr, 1 saatlik, bazıları ise, 75 gr. 2 saatlik tarama testini uygular. Sizin için doğru olanına doktorunuz karar verecektir. 50 gr, 1 saatlik test yapıldıysa, 1. saat kan glukoz değerinin 140 mg/dl nin üzerinde olması durumunda, doktorunuz, kesin tanıyı koyabilmek için, 100 gr, 4 saatlik 2. bir şeker yükleme testi isteyecektir. 185 mg/dl nin üzerinde çıkması durumunda ise, bu 2. teste gerek kalmadan, gebelik diyabeti olduğunuz tanısı konacaktır.

Gebelik diyabeti, doğumla beraber düzelir. Doğumdan 6-12 hafta sonra tekrar tarama testi yapılır. Hala yüksekse, gebelikle ilgili olmayan altta yatan bir diyabet hastalığı var anlamına gelir. Gebelik diyabeti, ileride, diyabet açısından risk faktörü olarak değerlendirilir. Ortalama 1/3 ünde, ileriki yaşlarda diyabet gelişir. Bu nedenle, sağlıklı yaşam biçimi oturtmak ve en azından 3 yıllık aralarla tarama yapılması, gebelik diyabeti geçirmiş kadınlarda çok önemlidir. Özellikle, iri doğum yapan kadınlarda, diyabet araştırılmalıdır. Aslında bir bakıma, gebelikte tarama tesi yapılması, ileride, diyabet riski taşıyan kadınları saptamaya yardımcı olur. Yine bu annelerden doğan bebekler de, ileride, diyabet riski ve obesite açısından yakın takip edilmelidir.

Gebelik şekeri daha çok;

-25 yaş üzeri,

-Aşırı kilolu,

-Önceki gebeliğinde diyabet öyküsü olan,

-İri doğum yapmış,

-Yakınlarında diyabet olan,

-Önceki gebeliğinde ölü bebek öyküsü olan,

kişilerde görülür.

Gebelik şekerinde, bebek de bazı risklerle karşı karşıyadır. Annenin artan kan glukozu, bebeğe geçer ve bebek bunu karşılamak için kendi insülin hormonunu daha fazla salgılamaya başlar. Gelişme döneminde, anne karnındaki bebekte, insülin hormonunun bir görevi de büyüme sağlamaktır. İnsülinin artmasıyla, bebek aşırı büyür ve iri bebek gözlenir. 4 kg üzeri nurtopu olarak adlandırılan bebekler, aslına sağlıksız ve gebelik şekeri sonucu doğan bebeklerdir ve yenidoğan döneminde çok ciddi sorunlar yaşarlar. İri bebeklerin doğumunda da zorluk yaşanır. Doğum travmaları, sinir yaralanmaları ve sezaryen gerekliliği doğabilir.

Aynı zamanda, gebelik tansiyonu da gebelik şekeri olan hastalarda daha sık görülür.

Gebelik şekeri olan annelerden doğan bebeklerde; yenidoğan döneminde, solunum güçlükleri, düşük kan şekeri, kan şekerlerinin ayarlanamaması ve sarılık çok daha sık görülür. Gebelik esnasında, bunun tanınması ve sıkı bir takip ve tedaviyle, kan şekerlerinin normal düzeylerde tutulması, tüm bu sorunları önler ve sağlıklı bir gebelik sonrası, sağlıklı bir bebek doğumunu sağlayabilir.

Tedavide, düzenli kan şekeri ölçümü ve takibi yapılır.

Öncelikle sağlıklı beslenme, kalori kısıtlaması ve egzersizle kilo kontrolu yapılır. Bunlarla, düzenlenemezse, ilaç tedavisi ve bazen insülin tedavisi gerekebilir.

7 Comments

 1. Seda Denizer Velon

  Merhaba, banu hanim
  Ben seda 32 yasindayim 112 kiloyla ge be kaldim Suan 114 kiloyum. ilk gebeligim , 30 haftalik hamileyim. Almanyada yasiyorum. Seker yuklemesi doktorum yapmadi 1 hafta sonra kontrolum var kendim mi istemeliyim bilemedim. Yazilarinizi okuyunca endiselendim acikcasi. Sevgiyle.. kolay gelsin

 2. İlknur

  Mrb.banu hanım size ciddi anlamda güvenerek takip ediyorum bütün videolarını izledim diyebilirim.27 yaşındayım ilk gebeligim 28 haftalık gebeyim.bende gebelik sekeri çıktı yükleme yaptrdm diyet yapyorum şuan 1 haftayı geçti ama ilk günler hemen düşmüştü değerler 100 ün altına ama iki gündür tokken 1.saatim 140 larda çıkıyo diğerleri 100 ün altında acaba nedeni nedir lütfen yardımcı olurmusunuz sizin Bilginize ihtiyacım var.

 3. Ayşe Çinğay

  31 haftalık hamileyim son adet tarihim 13.10.2017 fakat bugün doktor bana bebek 2 hafta önde gidiyor ve kilosu normalinden biraz fazla ve büyük dedi bunun sebebi şeker olabilir mi? (Şeker yüklemesi yaptırmamıştım) bununla bi ilgisi olabilir mi? Birde şeker yüklemesi yapım mi yapmim mi?

 4. Fatma

  Ilk önce cok gızel bilgilendiriyorsunuz banu hanim ama ani bebek ölümleri yada diger doktorun alay eder gibi tabi dogarsa demesi cok üzdü acikcasi ben ilk bebegimde 30 haftaliken kendim ölcerek farkina vardim sekerimin ve kontrole dikkat ederek hem kilo verdim hemde sagliklo dunyaya geldi bebegim 3.200 kg
  Simdi tekrar hamileyim bu sefer erken yakaladi malesef 6 haftaliken .. suan yine kontroldeyim insulin kulaniyorum ama doktorlarim yada doktorlar beni hic üzecek birsey söylemediler hep motive ediler ve bunuda basaricagima inaniyorum … anne adayini üzecek konulardan birisi bu ve doktor beyin tabi dogarsa diye kulandi kelimede.bence hic guzel degil

 5. çağla

  merhaba banu hocam…. bendede gebelik sekeri cikti..ve cok üzuldum.degerler bayagi yuksek cikmis..ailemde kimsede seker hastaligi yok yasim 22 ve ilk hamileligim.cokta tatli tuketen biri degilim..sadece meyveyi ve tahin pekmezi son 1 aydir cok tuketiyorum.acaba bunlari sekerin yukselmesine sebeb kilabilirmiyiz.ben halen ihtimal veremiyorum.sanki test yanlis mi cikti diye dusunuyorum.baska bir hastanede tekrarlamayi bile dusunuyorum.ama 29. haftadayim.suan doktorum diyet uygulamam gerektigini soyluyor.egerki duzelme olmazsa insüline baslayckmisiz..lutfen bana bilgi verin yorumunuzu bekliyorum

 6. Ayşe

  merhaba banu hocam ben 28 haftalık gebeyim ve gebelik sekeri yüksek çıktı tekrar şeker yüklemesi yapılacak morelim çok bozuk tekrar yüksek çikarsa bebeğime zararı olur mu ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz bu arada uygulamanız çok güzel teşekkür ederim…

 7. Oya

  Merhaba ben 23 haftalık gebeyim banu hocam gebelik şekerim olabileceğinden şüphelenip 1 ay önce kan tahlili yaptırdım ama şekerim çok çıkmadı. 2 hafta sonra şeker yüklemesi yapılacak. Ama ben yine de şekerim olduğunu düşünüyorum. Kan tahlili gebelik şekerini anlamakta yetersiz ya da yanlış bir yol mu yoksa şekerim yok boşuna mı evhamlanıyorum bilemedim. Bu iki haftalık süreçte kendimce bir diyet yapıp tatlıdan uzak dursam mı yediklerime dikkat etsem mi diye sormak istedim. Bu arada uygulamanız çok güzel.
  Epilepsi hastalarında gebelik ve ilaç kullanımı konusunda da bir paylaşım yaparsanız çok sevinirim. Sizi çok seviyorum iyi ki tanıdım sizi. Sevgilerimle

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.