Skip to main content
Gebelik ve Folic Acid

Gebelik ve Folic Acid

Folic acid bir B Vitamini türevidir. Vücutta kan yapımında görev almakla beraber, hücrenin temel yapıtaşlarının oluşumu ve DNA nın, yapımı ve onarımında da yer alır.

 

Folic acid besinlerle alınmakla beraber, gebelik döneminde takviyeye ihtiyaç duyulur. Hatta sağlıklı beslenen bir gebede diyetle yeterli miktarda alınamayıp, takviye edilmesi gereken 2 madde vardır. Bunlar folic acid ve demirdir.

Gebelikte folic acidin önemi, nöral tüp defektlerini (NTD) önlüyor olmasıdır. Embryoda ilk oluşan ilkel sinir sistemi nöral tüptür. Nöral tüpten, omurilik ve beyin gelişir. Yassı olan öncü doku, silindir şeklinde kapanarak, nöral tüpü oluşturur.

Embryoda ilk oluşan ilkel sinir sistemi, nöral tüp.

Bazı durumlarda, bu tüp, bazı yerlerden kapanamaz, açık kalır (spina bifida) ya da üst kısmı gelişmez (anensefali).  Bu anormalliklerin hepsi çok ciddi bazen yaşamla bağdaşmayacak ya da ciddi doğumsal sakatlıklara yol açar. İşte folic acid, bu doğumsal kusur olan NTD oluşumunu önler.

Nöral tüp defekti (NTD) saptanmış, 11 haftalık fetusun ultrason görüntüsü.

Nöral tüp, döllenmeden sonraki 3. haftada oluşmaya başladığı için, çoğu kadın daha gebe olduğunu anlamadan bu kusur oluşmuş olabilir. Tüm gebeliklerin % 50-60 ının plansız olduğunu düşünürsek, folic acid takviyesinin, gebe kalınmadan başlamış olması gerekir. Bunun en iyi yolu da, üreme çağındaki tüm kadınların yeterli folic acid alımının sağlanmasıdır. Önerilen yeterli doz, üreme çağındaki tüm kadınların günlük 400 microgram folic acid almasıdır.

Gebelikte Folic Acid takviyesi.

Günlük 400 microgram folic acid alımına, gebe kalmadan 1 ay önce başlanmalı ve gebeliğin ilk 3 ayında devam edilmelidir. Bu şekilde bir kullanım, doğacak bebeğin NTD olasılığını %50-70 oranında azaltacaktır.  Gebelik öncesi muayene

Folic acid, tek başına alınabileceği gibi, gebeliğe özel hazırlanmış, multivitamin takviyelerinden de alınabilir. Vitamininizin içeriğine bakıp, en az 400 microgram folic acid içerdiğini görmeniz yeterlidir. Genelde bu gebeliğe özel hazırlanmış, multivitamin takviyeleri 800 microgram folic acid içerir ve yeterlidir, ayrıca folic acid almanıza gerek yoktur.

Daha önce NTD li bir bebek hikayeniz varsa, tekrar aynı sakatlıkta bebek doğurma olasılığınız % 2-5 dir. Bu durumda, dozu artırmanız ve 10 katına yani, 4 mgr a çıkarmanız gerekecektir.

Aynı şekilde, gebelik öncesi ve gebelikte artan folic acid takviyesi gereken durumlar; obezite, diyabet, epilepsi ilaçları kullanıyor olmaktır.

 

Folic acid içeren besin grupları.

Nöral tüp, 10. Haftadan sonra kapandığı için, gebelikte ilk 3 ay folic acid takviyesi yeterlidir.

Son yıllardaki önemli çalışmalar, gebelik öncesi ve gebelik sırasında alınan ek folic acidin aynı zamanda, erken doğum ihtimalini de önemli oranda azalttığını göstermiştir.

Gebelikte Yaşam Biçimi ve Beslenmeye Dair Çalışmalar

One Comment

  1. Sümeyra

    Merhabalar banu hanım… Ben de sat a göre 5 hf lık gebeyim… Pratisyen hekimim size birşey danışmak istiyorum folbiol de 5 mg folic asit var gebe için 400 mcg öneriliyor 5 mg kullanımının bi sakıncası var mı… Hem kendim için soruyorum hem de hastalarım için zira sgk ödemesi 5 mg lık preparat için geçerli

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.