Skip to main content
Eşinizle aranızda akraba evliliği varsa genetik danışmanlık almalısınız.

Eşinizle aranızda akraba evliliği varsa genetik danışmanlık almalısınız.

Çiftin, kardeş çocukları olmasına, 1. derece akraba evliliği; kuzen çocukları olmasına, 2. derece akraba evliliği diyoruz. Akraba evliliklerinde korktuğumuz, normalde toplumda görülme sıklığı çok fazla olmayan, çekinik genlerle taşınan genetik hastalıkların, akrabalarda görülme olasılığının daha fazla olmasıdır. Örneğin, akdeniz anemisi çekinik genlerle kalıtılır. Yani hem anne hem baba taşıyıcı ise çocukta hastalık görülür. Hem anne hem babanın taşıyıcı olması olasılığı ise akrabalar arasında daha sıktır. Çünkü akrabalık varsa genetik benzerlik vardır. O nedenle özellikle o toplumda sık görünen genetik hastalıklar açısından dikkatli olmak gerekir. 

Eğer akraba evliliği varsa, muhakkak bir genetik danışma alınmalıdır. Genetik danışmada, ailenin en az 3 kuşaklık soy ağacı çıkarılır. Soy ağacında hasta bireyler varsa tek tek saptanır, inceleme yapılır ve genetik olarak taşınan bir hastalık olup olmadığına bakılır. Buna göre aileye danışmanlık verilir. Yani eğer genetik bir hastalık varsa bu hastalığı taşıma ve çocuklarına aktarma olasılıkları saptanır. Yalnız şu da unutulmamalıdır ki akraba evliliği olması illa da hastalık taşıyan çocuğa sahip olunacağı anlamına gelmez. Tam tersi, risk bir miktar artsa da bu çiftlerin %95 olasılıkla sağlıklı çocukları olacaktır. Aynı şekilde çocuklarının sağlıklı olması sonraki çocuklarının sağlıksız olmayacağı ya da tam tersi sağlıklı olmayan bir çocuğa sahip olmaları, sonraki çocuklarının da sağlıksız olacağı anlamına gelmez. 

Eğer ailede genetik olarak aktarılan böyle bir hastalık bulunursa ve çiftin sağlıksız çocuk doğurma olasılığı varsa, anne karnında genetik tanı yapılabilir. Veya bu çifte, embriyoların incelenip sağlıklı olanın yerleştirilmesi anlamına gelen PGD (Preimplantasyon genetik tanı) yapılarak, tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olma şansı verilebilir.

Related Posts

Op. Dr. Banu Çiftçi – Facebook Live Yayını 27.07.2016

CNN İnsanlık Hali

Canım meleğim…

Bir melek daha geldi... Bugün pazar değil miydi yahu, hastane hastane, kıtalar arası geziyorum, eski...