Skip to main content
Erken Doğum

Erken Doğum

 

37. gebelik haftasından önce doğumun başlamasına ‘erken doğum’ diyoruz. 20 hafta öncesine de düşük dediğimiz için, doğum, 20-37. gebelik haftaları arasında olursa, erken doğum kabul edilir. Sağlıklı bir gebelik, 37-42 hafta arası sürer. Hesaplanan ve size söylenen muhtemel doğum tarihi 40. Haftaya denk gelen zamandır. Dolayısıyla bunun 3 hafta öncesi ve 2 hafta sonrası normal, zamanında bir doğum olarak kabul edilir. 37 hafta öncesinde olan doğumlar; erken doğum, 42 hafta sonrasında gerçekleşen doğumlar ise geç doğum, miad aşımı olarak adlandırılır. Kaç haftalık gebeyim? 

Erken doğum istenmeyen bir durumdur çünkü bebek henüz dış dünyada yaşama kapasitesine tam erişemeden doğmuş olur. Bu da çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Bazı sağlık problemleri, ömür boyu sıkıntı çekmesine sebep olabilirken bazıları da öğrenme güçlüğü gibi çocukluk döneminde ve erişkin yaşamda ortaya çıkabilir. Özellikle 34. haftadan önce doğan bebekler risk altındayken, 34-37. hafta arası da bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Erken doğum için risk faktörleri;

 

Daha önceki gebeliğiniz erken doğumla sonuçlandıysa, bir sonraki gebelik oluşmadan, daha planlanırken, doktora gitmelisiniz ve bu konuda deneyimli bir uzman tarafından takip edilmelisiniz.

Gebelik Öncesi Muayenenin Önemi

Gebelik olduğunda ise mümkün olan en kısa sürede, muayene olmalısınız. Ayrıca, erken doğum için yukarıdaki risk faktörlerinden birine sahipseniz, bireysel durumunuza göre, bazı önleyici ilaç ve tedaviler uygulanabilir.

Erken doğumun başlamasının belirtileri, zamanında bir doğumla aynıdır. Düzenli kasılmalar, rahim ağzında yumuşama ve açılmaya yol açar.

37. haftadan önce aşağıdaki belirtilerden birini yaşarsanız hemen doktorunuzu aramalısınız;

 • Vajinal akıntınızın sulu, kanlı ya da sümüksü hale dönmesi
 • Vajinal akıntıda artış
 • Kasık ağrısı ya da baskı
 • Sürekli, sırt ağrısı
 • İshalle beraber olabilen karın krampları
 • Karnınızda düzenli sertleşip, bir yere toparlanma.
 • Su gelmesi

Erken doğum teşhisi sadece, doktorunuz tarafından yapılacak vajinal muayenede rahim ağzı açıklığını ölçerek anlaşılabilir. Yumuşama ya da açılma varsa, bir süre takip edilerek, tekrar muayene edilirsiniz. Bu takipte, rahim kasılmalarının şiddeti, sıklığı ve bebeğin kalp atımları da yakından izlenir. Bir diğer muayene de transvajinal (vajinadan yapılan) ultrasonla, rahim ağzı uzunluğunun ölçülmesidir. Bu değerlendirmelere göre hastaneye yatışınız yapılabilir.

37. haftadan önce başlayan her kasılma ve doğum eylemi, erken doğumla sonuçlanmaz. Doğum eylemi başlayan gebelerin, sadece %10 unda durdurulamaz ve takip eden 7 gün içinde doğum gerçekleşir. Yaklaşık %30 unda kendiliğinden durur. Geri kalan %60 ise tedaviyle durdurulabilir.

Eğer anne ve bebeğin sağlığı uygunsa, tedaviyle doğumun durdurulması yoluna gidilir. Bu tedaviler, Magnesyum sülfat gibi kasılmaları durdurucu ilaçlardır.

Tedavide amaç, bilimsel çalışmalarla etkinliği net olarak kanıtlanmış olan kortizon tedavisi (bebeğin akciğerlerini geliştirici ilaç) nin etki edebilmesi için 48 saatliğine doğumu durdurabilmektir. Kortizon, bebeğin akciğer gelişimini hızlandırarak etki eder. Etki etmesi için en az 48 saate ihtiyaç vardır. Ve doğumu durdurucu tedavilerin amacı en azından bu süreye kadar doğumu durdurabilmektir. Kortizon tedavisi 24-34. gebelik haftasında etkilidir ve erken doğum olasılığında, muhakkak hemen başlanmalıdır.

Doğumu durdurucu ajan olarak kullandığımız Magnesyum sülfatın bir etkisi de son yıllarda fark edilen, 32. hafta öncesi doğumlarda, sinir sistemini koruyucu etkisidir.

En önemli konu, eken doğum başladığı anlaşılırsa, bir an önce annenin, doğumu gerçekleştirmek üzere, tam teşekküllü bir hastaneye transfer edilmesidir. Erken doğan bebekler, uzun süre ciddi bir yenidoğan yoğun bakım tedavisi gerektirebileceğinden, bu imkanların doğum öncesi sağlanması çok önemlidir.

10 Comments

 1. Figen Kaya

  Buyuk arter transpozisyonu
  Merhaba Banu hanim. Bu kalp rahatsizligi ile dogurttugunuz ya da dogacak bebeginiz oldu mu? Oldu ise benim icin de doktor yonlendirmelerinde bulunabilir misiniz?
  Tesekkurler

 2. emine

  banu hanim ben emine 20 yasindayim ilk gebeligim suan 25hafta 1 gunluk gebeyim erken dogum riskim olabilecegini doktorum soylemisti bebegim cok hareketli diye ara sira vajinamdan sumuksu akinti geliyor bel agrilarim cok kalcamda batma hissi ve kasiklarimda cok agri oluyor bazende igne batiriyormus gibi oluyor erken dogum yapma ihtimalim cokmu acaba

 3. Anonim

  Merhaba banu hanım benim ilk gebeliğim 26 haftalık sezeryanla erken doğum oldu bebeğimi kaybettim ve aradan 3 ay sonra tekrar hamile kaldım Şu an 31+3 hamileyim bebeğin başı aşşağıda ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olurmusunuz

 4. Anonim

  .

 5. Remziye

  Merhabalar banu hanım ilk gebeligim 21. Haftada karaciger degerlerimin yukselmesiyle aşırı derecede kasintilarim oldu.gebelik kolestazi teşhisi konuldu.erken dogum riskim var mi bebegime ne derece de zarar verir.ve erken alinmasi gerekir mi su an 30. Haftadayim

 6. Hanife

  Merhaba banu hanim benim 3. Gebeligim 31.haftadayım. ilk gebeligim 32 haftalık oldu.kizim erken doğdu 2.gebeligim normal oldu 40 haftalık ve ben bu gençliğinden korkuyorum ne yapmam gerekiyor şuan ıyim bir sıkıntım yok..

 7. Nurten ÇOKUYGUN

  Merhaba Banu Hanım . Ben 1 yıl önce 24 haftalıkken aniden suyumun gelmesiyle erken doğum yaptım . Sonrasında enfeksiyon nedeniyle tuplerim tıkandı . Laparoskopi Ameliyatı oldum ve ameliyat başarılı geçmedi tuplerimin açılmadığı söylendi ama 3 ay sonra normal yollarla hamile kaldım şu an 6 hafta 3 günlük hamileyim bidaha erken doğum yapmaktan korkuyorum ne yapmam gerek yardımcı olur musunuz lütfen. ..

 8. Meral

  Merhaba banu hanim 31 haftalik riskin vardı ve rahim acıkmış suyu geliyorum.çok sancı var ben ne yapalilim

 9. Tuğba

  Merhaba banu hanim 31 haftalik hamileyken erken dogum riskim vardi ve bunun icin hastanede yattim 3 gun ciger gelistirici ilaclar ve dogumun durdurulmasi icin serumlar takildi 2 cm acilmam var suan 33 haftaligim ve ara ara camasirimin islandigini fark ediyorum ne yapmaliyim

 10. 05320698763

  Merhaba banu hanım ben 10+3 haftalık hamileyim bende kanama yok allah’a şükür ler olsun ilk bebeğim ama çok korkuyorum bir şey olursa anlamam diye allah korusun eğer bebek anne karnında gelişme yi durdurursa vs başka bir kötü durumu olursa bunu kanama ile belli eder mi yani bir şey olursa anlarım dimi bi kanama falan olurmu

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.