Skip to main content
Düşük (Erken Gebelik Kaybı)

Düşük (Erken Gebelik Kaybı)

 

Gebeliğin 20. Haftadan önce sonlanması veya 500 gr ın altında olan bebeğin doğmasına “erken gebelik kaybı”, “düşük” diyoruz.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Düşük, düşünülenden daha sık rastlanan bir durumdur. Kliniğe yansımış, yani kalp atışı ultrasonla kanıtlanmış ya da kese görülmüş gebeliklerin % 15 i düşükle sonuçlanmaktadır. Klinik olarak henüz farkında olunmadan sonlanan gebelikleri de hesaba katarsak, döllenme olmuş olan bir gebelikte başarısızlık oranı % 40 a kadar çıkabilmektedir. Yani yerleşemeyen ya da iyi tutunamayan bir embryo, henüz adet gecikmesi yaşanmadan kaybedilebilir. Dolayısıyla siz bunu hiç fark edemeden düşük yapmış da olabilirsiniz. Genellikle de birkaç günlük adet gecikmesi sonrası kanamam başladı diye değerlendirdiğiniz bir durum aslında erken bir gebelik kaybı olabilir ve bunun farkında olamayabilirsiniz.

Tüm bu kayıplar da dikkate alındığında, insan ırkının çok da üretken olmadığı sonucu çıkarılabilir. Döllenme gerçekleştikten sonra sağlıklı bir bebeğin doğması ihtimali neredeyse yarı yarıyadır.

Çoğu düşük, döllenmeyle oluşan embryonun kromozom sayısının anormal olmasından kaynaklanır. Anne ve babanın üreme hücreleri olan sperm ve yumurta, vücuttaki diğer hücrelerin yarısı kadar yani 23 kromozoma sahiptir. Döllenme gerçekleşince, birleşme sonrası 46 kromozoma sahip yeni birey oluşur. Bazen tamamen tesadüfî olarak, bu iki takım kromozom sayı olarak eşit birleşemez ve anormal sayıda kromozom oluşur. Kromozom sayısı anormal olan embriyo da genelde hayatta kalamaz ve doğa bunları eler. Nadiren de hayatta kalırlar ama ciddi doğumsal kusurlara sahip olarak doğarlar. (Örneğin Down sendromu yanlış birleşme sonrası, bebeğin 21. Kromozomun 2 değil 3 adet olmasından kaynaklanır).

Düşük materyalleri incelendiğinde, %70 oranla kromozomal anormalliğe rastlanır. Aslında bu bebeklerin doğmayıp, düşükle sonuçlanması, doğal bir elemedir ve her ne kadar psikolojik olarak çok travmatik olsa da aslında sizin için yararlı bir sonuç olarak değerlendirilebilir.

Kromozomal anormallikler her ne kadar tesadüfî olsa da, ilerleyen anne yaşıyla beraber artış gösterir. Örneğin, 40 yaş sonrası gebeliklerin üçte biri bu tarz kromozomal anormallikler nedeniyle kaybedilir.

Düşüğün belirtisi, vajinal kanama ile beraber, kasık ve bel ağrısıdır. Kanama adet kanaması şeklinde olabileceği gibi, pıhtı ve parça düşürme şeklinde de olabilir.

Gebeliklerin neredeyse yarısında, erken dönemde, lekelenme şeklinde, sadece çamaşırınıza bulaşmış bir kan görebilirsiniz. Kendiliğinden geçen bu lekelenmeye ağrı eşlik etmez ve şiddetlenmez. Ancak, genel olarak gebelikte her tür kanama, lekelenme de olsa, doktorunuza haber verme sebebi olmalıdır. Lekelenme bile olsa, düşük belirtisi olabilir.

Tıbbi olarak gebelikte erken dönemdeki her tür kanamayı, “düşük tehdidi” olarak tanımlarız ve değerlendirmek isteriz. Doktorunuz vajinal yolla muayene etmek isteyebilir. Bu şekilde, özellikle cinsel ilişki sonrası gerçekleşmiş kanamaların altında, rahim ağzında bir enfeksiyon ya da polip benzeri yapı saptanabilir ya da rahim ağzında açılma olup olmadığı görülebilir. Daha sonrasında da ultrasonla değerlendirilir. Bebeğin kalp atışlarını görmek ya da daha erken bir gebelikse, rahim içi keseyi görebilmek için yapılacak bu ultrason çok önemlidir. Doktorunuz, kesin tanıyı koyabilmek adına vajinal yolla muayene ve ultrason yapabilir. Burada bilinmesi gereken bunun bebeğe bir zarar vermeyeceği ve doktorunuzun da böyle bir ihtimal az da olsa zaten bunu size teklif etmeyeceğidir.

Bu yolla da bazen tanı koyulamayıp, kanda gebelik testi (beta hcg) değerinizi görmek isteyebilir. Yine de net bir tanının konabilmesi, özellikle dış gebeliği ekarte edebilmek adına, günler alabilir.

Eğer, kalp atışları görülüyorsa ve her şey yolundaysa, kanamanız yine de düşük tehdididir. Ve gereken tek şey sabırla beklemektir. İstirahat etmeniz gerekir ve cinsel ilişki yasaklanır. Bazen, doktorunuz progesteron türü bir ilaç verebilir ya da hiçbir tedavi vermeyebilir. Çünkü progesteronun düşükleri önlediğine dair kanıtlar yeterli değildir.

Böyle bir durumda, istirahatla kanamanız durup, gebeliğiniz sorunsuz devam edebilir. Kanama tüm gebeliklerin % 50 sinde görülebilirken, bunların sadece % 15 i düşükle sonuçlandığını unutmayın. Ya da düşüğe ilerleyecekse, istirahata rağmen, kanamanız artacak ve parçalı pıhtılı kanama yaşayacaksınız, bu da önlenemez düşük anlamına gelir. Yani tıbbi olarak burada çok fazla bir şey yapamıyoruz. Yanı sıra, zaten genellikle anormalliği olacak bir bebeği tutabilmenin de bir anlamı olmayacaktır.

Parçalı pıhtılı bir kanama sonrası, doktorunuz muayenede düşük yaptığınız tanısını koyduysa ve düşük tam olarak gerçekleşemeyip hala rahimde atılamamış gebelik materyali varsa, burada birkaç seçenek gündeme gelir.

Birincisi; herhangi bir enfeksiyon bulgusu yoksa, kendiliğinden atılması beklenebilir. 2 hafta veya bazen daha fazla sürebilecek bu beklemenin enfeksiyon ve aşırı kanama ihtimalini artırabileceği de bilinmelidir.

İkincisi; İlaç yardımıyla, doku atılmaya çalışılabilir. Bu ilaçlar, aşırı kanama, ağrı ve krampa sebep olabilir.

Üçüncü olarak da; vakum kullanılarak yapılacak bir cerrahi işlemle (rahim tahliyesi), rahim içi temizlenebilir. Bu işlem, anestezi altında veya anestezisiz, ofis şartlarında yapılabilir.

Hangi yöntemin seçileceği çok sayıda faktöre bağlıdır ve doktoru tarafından, her hastaya göre değişik karar verilebilir.

İşlem sonrası 2 hafta cinsel ilişki enfeksiyonu önleme amaçlı yasaklanır. İşlem sonrası doktorunuz kontrole çağıracaktır. Eğer, aşırı kanama, ateş, şiddetli ağrı gibi bir durum oluşursa, kontrol zamanınızı beklemeden, doktorunuzu aramalısınız.

Unutulmaması gereken bir diğer nokta da, eğer eşinizle aranızda kan uyuşmazlığı varsa, düşük sonrası, uyuşmazlık iğnesinin unutulmamasıdır.

Erken gebelik kaybı sonrası, 2 hafta gibi kısa bir sürede, yumurtlamanız gerçekleşebilir ve tekrar gebe kalabilirsiniz. Bu nedenle eğer tekrar gebelik istemiyorsanız, korunmalısınız. Hemen gebelik istiyorsanız da kendinizi psikolojik olarak hazır hisseder hissetmez, gebe kalmanızda hiçbir sakınca yoktur. Doktorların genelde önerdiği, birkaç aylık bekleme süresi, kendinizi psikolojik olarak yeni bir gebeliğe hazırlayabilmeniz için gerekli olan ortalama süredir.

17 Comments

 1. Sibel

  7+2 günlük hamileyim son regl tarihime göre 5 haftalıkken keseyi gördük 2 hafta sonra kalp atışını dinlemek için gel dedi dün gityik yolk sac oluşmamış bebekte yok dedi radyolojiye gönderdi vajinal ultrason için 22 mm olmuş kesemiz bişey yok dedi ultrasyonu doktora götürdüm 1 hafta sonra gel dedi napmalıyım çok ilgisiz doktorlar işk gebeliğim bende bilmiyorum üzüntüden ölüyorum geç döllenmemi diyorum bakalım diyo olur olmaz onun için bekleyelim denir dimi özele mi gitsem 9.haftada bile oluşanlar var deniyor ne okumalı ne yapmalıyım nolur yönlendirin

 2. Merve

  Banu hanım ben daha önce bir düşük yaşadım ve aradan 6 ay gecti ben tekrar hamileyim ve troidlerimde sıkıntı çıktı troidlerim düşük 0.017 ve hamile kalmadan önce doktor bana ilaç verdi troidlerim yükselmesi icin ama o zamn troid degerim 0.063 iken ilacı kullandım ve hamile olduğumu öğrendikten sonra doktora gittim test yaptı ve değerlerim daha da düşük cıktı 0.017 cıktı internette okudum düşük yüksek dediler lütfen aydınlatırmısınız beni

 3. Eflal

  Banu hanım ben 3 ay once dusuk yaptım 9 haftalıga kadar kalp atışları duyulmadı tiroidlerimde yuksek guatr cıktı gebelikten şimdi hamile kalamıyorum ama çok istiyorum gebe kalabılırmıyım

 4. Bahar

  Hocam merhaba 6+4 haftalık hamileyim bu sabah tuvalete oturduğumda peçetede bir damla bile olmayacak kadar kan gördüm ama daha kalkmadan normal beyaz akıntı geldi sizce bu olabilir mi daha yeni dr a gittim mantar var dedi

 5. Gebes

  Ben bi ay hasta olmadim sonra test yaptim iki cizgi cikti doktora gitmedim testin yanilma payi var mi adet gününden once kanama azdi sonradan çoğaldı kaziklarim agridi lavaboya gidince bi parca düştü düşük mü yaptım acaba

 6. Ayşe

  Merhaba doktor hanım ben 16 +3haftalık hamileyim bende koryon ve amniyon zarı birleşmemiş ileriki zamanlarda birleşirmi birleşmezse ne gibi sorun olur

 7. Yağmur

  Banu Hanım ilişki den 13 saat sonra ertesi gün hapı aldım şuan 5 haftalık hamileyim fakat Dr alttan muayene ile kalp atışı göremedi bu hapın bebeğe bi zararı olur mu ??

 8. Mehtap

  Merhaba doktor hanım,
  9 haftalık hamileyim ve 3 gündür kanamam var. Dün ve önceki gün kahverengi leke gibiydi daha çok ama bu gün daha taze kan geliyor sürekli çok yoğun değil ama adet kanaması gibi. Karnımda ve belimde ağrı değil ama bir hassasiyet var. Düşük yapıyor olabilir miyim?

 9. Busra

  Hocam merhaba ben 23 6 haftalik hamileyim ufak bi kanama geldi acile gittim hersey normal ama bi hafta sonra neler olur bilemem dedi erken dogummu dusukmu olum tehlikesi mi bilemiorum dedi ilac tedavisi ve istirahat verdi cok korkuorum bu konu hakkinda dusuncelerinizi ogrenmek istiorum

 10. Gonca

  İyi günler
  4 hafta 3 günlük hamileyim doktora gittik kese oluşmuş fakat rahmin biraz aşağısında düşük riski olabilir deyip dinlenmemi söyledi on gün sonra tekrar kontrol var bebeği gorecegimizi söyledi inşallah .kesenin aşağıda olması risk mi düşük riski fazla mı çok merak ediyorum bu gebelik tehlikeli bir gebelik mi

 11. Ayşe

  Merhabalar,
  Ben 15 haftalik hamileyim daha önce 2 düşüğüm ve bir erken doğumum oldu(24 haftalık)maalesef bebeğim yaşayamadı.
  Ben rahim ağzı dikişi ile bilgi almak istiyorum.Almanyada yaşıyorum ve burda çok yaygın olan bir sistem değil
  Doktorumda önermiyor.
  Ama erken doğumu Turkiyede yapmıştım ve oradaki doktor söylemişti rahimin dikilmesi lazımdı diye şuan çok arada kaldım lütfen bana yardım eder misin bilgilendirirmisiniz?
  Saygılar..

 12. Yadikar

  Hocam merhaba 6hafta 2 günlük hamileyim ilk bebeğim spontane düşmüştü.Doktor muaynesi de bebeğin boyu 0.68mm görüldü. Doktorum kalp atışı görünüyor ama sese yansımıyor dedi böyle bı tanı var midir.Vajinal ultrason bebeğin kalp hareketini algılayıp sesi algilamama gibi bı durum söz konusu olabilir mi. Daha önce bı düşük yaptığım için çok endiseliyim kendimi yiyip bitiricem bi fikir verir misinz ne yapmaliyim

 13. Serpil

  Hocam merhaba 5 hafta beş günlük Gebeliğim var 3hafta 5 günlük ten beri aralıklı kanamam oluyor kahverengi elimin ortasını dolduracak kadar bazen kırmızıda oluyor.trombofilim var.aspirin clexan ,prednol kullanıyorum .dr um aspirini 1hafta önce kesti . 10gündür raporluyum.ayaga kalkınca kanama oluyor.dr um hastaneye yatış verdi.kendimde hemşireyim.korktuğum için yatamadım.bu 3.gebeliğin .2tane kaybım var.çok endişeleniyorum.kese görüldü usg de
  Dr lar düşecekse düşer yapılacak bişey yok diyorlar

 14. Ümmügül

  Suan 6 hafta 6 gunluk hamileyim yani düşük yapmadıysam. 6 gun once kahverengimsi kanamam basladi daha sonra seyrini kırmızıya bıraktı pıhtı şeklinde olmaya başladı. 3 gün sonra avuç içinin yarısı kadar parça geldi. Sizce düşük mü yaptım. Yardımcı olurmusunuz.

 15. Fatma

  Merhabalar hocam. Ben yedi haftalık gebeyim. Geçen hafta kahverengi akıntım oldu iki gün kadar sürdü gittikçe açılan bir tonla. Birkaç gündür durmuştu. Dün tekrar oldu bu defa çok az kırmızı leke de vardı. Yerleşme kanamasıdır deyip kendimi avutmaya çalışıyorum ama yine de korkuyorum.Ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İyi günler

 16. Yasemin

  Merhabalar benim 4 haftada kanama geçirdim kanamam 1 pedi dolduracak kadar yatıp dinlenmemi önerdiler 8. Haftaya kadar kahverengi lekeler geliyordu şuan 9. Haftadayim. Şuan herhangi bir kanama yok gebelik kesesi gözüküyor ve kalp atışı var Boyu 18mm doktor şuan herşey yolunda dedi fakat hala korkuyorum sizden yardım istiyorum. Neler yapmalıyım

 17. inci

  Hocam ben 6 haftalik gebe gözüküyor um kan testinde ama kese göremedi doktor kanamam başladı neden olur nasıl durdurabilirim şimdiden teşekkür ederim

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.