Skip to main content
Doppler ultrason nedir?

Doppler ultrason nedir?

Doppler, bazı ultrason cihazlarında bulunan bir teknik özelliktir. Bebeğinizin vücudunun değişik bölgelerindeki kan akımını değerlendirir. Bunun için, gönderdiği ses dalgalarından dönen yansımayı, dijital ortamda kaydeder. Doktorunuza bebeğinizin sağlığıyla ilgili ek bilgiler verir ve rutin ultrason incelemesi sırasında yapılır.

Doktorunuz bebeğinizin vücudunda ya da kordon bağında incelemek istediği damarı seçerek incelemeye başlar. Sizin ultrason sırasında ekranda gördüğünüz kırmızı ve mavi hareket eden yapılar kan damarlarıdır.

Doppler ultrason rutin bir inceleme değildir ve sağlıklı ilerleyen, bir risk faktörü olmayan gebeliklerde yapılması şart değildir. Genellikle yanlış kullanılarak, detaylı ultrasonla karıştırılır.

Doppler değerlendirilmesinin gerekli olduğu durumlar; bebeğin suyunun az olması, kan uyuşmazlığı, gelişme geriliği, ikiz gebelik vb. sayılabilir. Genelde, son 3 aylık dönemde yapılır. Özellikle, bebeğin kordon bağındaki bir damardan yapılan doppler incelemesi, bebeğin sıkıntıda olduğundan şüphelenilen durumlarda yapılır. Bu damardaki, kan akımında azalma, plasentadan bebeğe yeterli kan iletilemediğini ve bebeğin oksijenlenmesinde sıkıntı olduğunu gösterir ve doğumun başalatılması kararında çok önemli bir yeri vardır.

Dopplerle değerlendirilen bir damar da annenin rahme giden damarıdır. Yine doppler ultrasonografi, detaylı ultrason sırasında ya da ilk 3 aylık dönemde, sonradan gelişebilecek, gebelik tansiyonu, gelişme geriliği gibi durumları, önceden öngörme ve yakın takip etmede değerli bilgiler verir.

Related Posts

CNN İnsanlık Hali

Op. Dr. Banu Çiftçi – Facebook Live Yayını 27.07.2016

Canım meleğim…

Bir melek daha geldi... Bugün pazar değil miydi yahu, hastane hastane, kıtalar arası geziyorum, eski...