Skip to main content
Doktorun Uykusu-2

Doktorun Uykusu-2

Şu gözler şişmese bir de şekerleme sonrası, hiç çaktırmayacağım uyuduğumu ama

Doktor Uykusu- Bir önceki postun devamı….

Bir doktor için tıp fakültesi ve asistanlık döneminde, uyumaya en elverişli mekanlar listem (Tavsiye edilir, deneyimle sabittir )
1. Masada kapalı hale getirilmiş, kafanızı dayadığınız (mümkünse kitabın köşe kısmı göz ve yanağınızı kesmeyecek şekilde yerleştirilmiş) textbook… (Hani, çok ağır ve çok kalın diye o kadar şikayet ettiğimiz textbooklar var ya onların kalınlığının verdiği yükseklik, özellikle çalışma salonlarında en ideal yastık yüksekliğini sağlar. Hele ki yurt gibi çalışma masasının ortak kullanıldığı çalışma salonlarında )
2. Kanepeyle, yüzünüz arasında sıkışmış yanağınızda düğme izleri bırakmış tv kumandası eşliği…

3. Eve henüz girmiş ve koridorda, ayakkabınızın bağcıklarını haliniz olmadığından ve son enerjinizi, kapının kilidini açmaya çalışmaktan bitab düştüğünüzden, oturarak çözmeye çabalarken, bir ayakkabınızı başarmış ama ötekinde uykuya dalmışsınızdır. Dizinizde yanağınız, kollarınız bağcıklarınızda, sırtınız, ayakkabılığın dayanağında. (Bir de yetmezmiş gibi sırtınızdaki raf izleri kaçınılmaz olur) Daha da fecisi, siz bu ölüm-kalım halindeyken, titiz ev arkadaşınızın, üzerinizi çıkarmadan size eve doğru bir adım bile attırmamak üzere başınızda dikilişidir. 
4. Acil servisin sedyesi, internlüğüm… hazır boş yakaladıysan ki bunun için genelde resusitasyon odası en idealidir, bir de ışıkları kaparsın ki tadından yenmez. Monitörlerin loş rengarenk ışığı, mum ışığı romantizmini aratmaz. Ah bir de monitör alarm sesi olmasa  ( Aranızda, 2000 yılında Hacettepe Acil’de asistan olan yoktur umarım )
5. Jinekolojik masa ve doğum yatakları. Hangi birini anlatayım  Yok yok anlatmayayım, kafanızda canlandırmak, devamlı hayal gücü kaybına yol açabilir, aman dikkat 
6. Elle kontraksiyon takibi (doğum yapan anne adayının rahim kasılmalarını takip edebilmek için, yatakta yanına oturur vaziyette, elini karnında beklediğiniz bir tablodur) yapılan travaydaki gebenin karnı  Bir gün çömezliğimde, travaydaki bir gebede kontraksiyon takibi yaptığım elimin üzerine başım düşüvermiş. Kendime geldiğimde öyle bir utanmıştım ki. Kızcağıza neden kaldırmadın dedim. “Öyle güzel uyuyordunuz ki kıyamadım” dedi. Canım benim yaaa  (O kızcağızın bu yazıyı okumasını çok isterdim)

7. Metro ve otobüslerde, oturmayı başarabildiyseniz, yanınızdaki tanımadığınız kişinin omzu; ayaktaysanız, el tutamacı güvencesindeki biceps kaslarınız.  
Heyhat… Kim derdi ki bir gün bunları gülerek anlatacağım. Sabırlı olun çekirgelerim, hepsi geçiyor…

Related Posts

Ufuk Aynı Olunca …

Dünya ne zaman güzel bir yer olacak biliyor musunuz? Benim ve bu çocuğun gördüğü ufuk...

Klavye Zalimlerine…

Şimdi size Müşfik Kenter'in resimdeki sözünü instagrama uygulayarak, başlıklar sunmak istiyorum... * Yabancı takipçilerimin ricasıyla,...

Beyazları Yıkarken :)

Beyazları yıkarken araya karışan siyah sonrası makinede boyanan kıyafetlerime, facebook’ta sizlerden gelen öneriler sonrasında uyguladığım...

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.