Skip to main content
Detaylı ultrason nedir? Yapılması gerekli mi?

Detaylı ultrason nedir? Yapılması gerekli mi?

Ultrasonografi, anne karnında bebeğin sağlıklı olup olmadığına dair bilgiler veren, teknolojinin bir mucizesizdir. Bebekteki sakatlıkları çok büyük oranda saptamamıza yardımcıdır. Bebeğin tüm organlarını, anatomisini inceleyebilmemizi sağlarken sadece yaşamla bağdaşmayacak hastalıklar değil, bunun yanında kromozomal bozukluklar ve genetik sendromlar hakkında da çok önemli ipuçları edinmemizi sağlar. 

Ailede doğuştan hastalıklı çocuk olması, akraba evlilikleri, gebelikte bazı enfeksiyonlara maruz kalma veya ilaç kullanımı gibi sağlıklı bebeğe sahip olma açısından riskli sayılan gruplardan daha çok, düşük risk grubundaki gebeliklerde bu tarz doğumsal hastalıklara rastlamaktayız. Bu nedenle sadece riskli gruba değil, tüm gebelere ultrason fırsatı sunulabilmesi çok önemlidir.

Gebelikteki en önemli ultrason, 18- 23. gebelik haftaları arasında yapılması gereken anatomi taramasıdır. Halk arasında, renkli ultrason, 4 boyutlu ultrason, ayrıntılı ultrason, detaylı ultrason, Doppler diye çok çeşitli şekilde adlandırılan ultrason uygulamasının temel amacı, 18-23. haftalar arasında yapılan bu ultrason taraması ile bebeğin anatomisinin ayrıntılı olarak değerlendirilmesidir. 

Bu ultrason siyah-beyaz, iki boyutlu rutin ultrason cihazıyla yapılır. Biraz daha fazla süre gerektirmesi dışında farklı bir ultrason değerlendirmesi değildir. Dolayısıyla, 4 boyutlu ultrason cihazını gerektirmez. Önemli olan hekimin bu ultrason değerlendirmesinde deneyimi olmasıdır.

Bu haftada yapılması gereken detaylı anatomi taramasını doktorunuz kendisi yapabileceği gibi deneyimi yeterli değilse veya yasal zorunluluklar nedeniyle yüksek riskli gebelikler uzmanına da yönlendirebilir. Bu tarama ile anne karnındaki anomalilere %70 e yakın oranda tanı koyabiliyoruz.

Bu tarama; bir sorunla karşılaştığımızda, bize yaşamla bağdaşmayan hastalıklarda, aileye gebeliği sonlandırma şansı verilebilmemiz ve bazı rahatsızlıklarda da çocuk doğar doğmaz ameliyat edilmesi gerekiyorsa, buna hazırlıklı olmamız gibi olanaklar sağlar.

Yapısal bozuklukları saptamanın en iyi yolu 18-23 hafta arasında yapılan ultrason değerlendirilmesidir. Birleştirilmiş, 1. trimester tarama testi (ikili test) sonucunuz ne olursa olsun, bebeğin anatomik yapısının detaylı değerlendirildiği bu ultrasonu yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Ense saydamlığı ölçümü yüksek bulunduysa, aynı zamanda ayrıntılı kalp değerlendirilmesi (fetal eko) de yapılmalıdır. Çünkü kalp anormallikleri de yüksek ense saydamlığı ölçümüne neden olabilmektedir.

Related Posts

Canım meleğim…

Bir melek daha geldi... Bugün pazar değil miydi yahu, hastane hastane, kıtalar arası geziyorum, eski...

CNN İnsanlık Hali

Op. Dr. Banu Çiftçi – Facebook Live Yayını 27.07.2016