Skip to main content
Çok sık mantar oluyorum…

Çok sık mantar oluyorum…

Mantar gebelikte de en sık görülen vajinal enfeksiyondur. Diğer vajinal enfeksiyonlardan beyaz, kokusuz, yoğurt kesiği gibi akıntısı ve şiddetli kaşıntı yapmasıyla kolayca ayırt edebilirsiniz. Yine özellikle idrar yapma ve cinsel ilişki sırasında yanma, kaşımaya bağlı, kızarıklık ve genital deride kaşınan yerlerde şişmeye sebep olabilir. 

Mantar, vajinal doğal florada çok sayıda farklı mikroorganizmayla beraber bir denge halinde belirli bir oranda zaten bulunur. Bu denge, bir sebeple bozulduğunda, mantarlar fırsatçı bir şekilde aşırı çoğalarak vajinal enfeksiyona sebep olur. Örneğin; başka bir sebeple antibiyotik kullanılması halinde yararlı bakterilerin de ölmesi, havuz ve denizden sonra duş almayıp ıslak mayoyla oturulması, hava almayan sentetik iç çamaşırı giyilmesi, vajinal duş yapılması gibi durumlarda, vajinal ph, vajinal flora ve mikroorganizma dengesi çok çabuk bozulur. 

Gebelik, hormonal etkisiyle mantara daha fazla zemin hazırlar. Hatta bazen genital kaşıntı, gebeliğin ilk belirtisi bile olabilir. 

Mantar tedavisinde doktorunuz, gebelikte kullanabileceğiniz krem veya vajinal bir ilaç verebilir. Bunun yanında sık tekrarlıyorsa, tuvaletlerden sonra genital bölgenizi sirkeli su ile yıkamanız vajinal phı artırıp asiditesini artırarak sizi rahatlatacaktır. Bir şişe kaynatılıp soğutulmuş suya 1 kapak herhangi bir yemek sirkesi koyarak, genital bölgenizi yıkayabilirsiniz. 

Mantarın, karnınızdaki bebeğe bilinen bir zararı yoktur. Mantar oluşumun engellemek veya sıklığınız azaltmak için alacağınız tedbirler,

  • Pamuklu, hava alabilen ve sentetik olmayan iç çamaşırları tercih etmek,
  • Havuz veya denizden çıkınca ıslak mayoyla oturmayıp duş alıp, değiştirmek,
  • Vajinal florayı düzenleyecek, probiyotik alımınızı arttırmak. Yoğurt, kefir, turşu doğal probiyotik kaynaklarıdır.
  • Taharetlenmeyi önden arkaya yapmak,
  • Parfümlü, alkol içeren ıslak mendiller, spreyler veya tuvalet kağıtlarını kullanmamak. 
  • Vajinal duş yapmamaktır.

Related Posts

Op. Dr. Banu Çiftçi – Facebook Live Yayını 27.07.2016

CNN İnsanlık Hali

Canım meleğim…

Bir melek daha geldi... Bugün pazar değil miydi yahu, hastane hastane, kıtalar arası geziyorum, eski...