Skip to main content
Cenin Pozisyonu

Cenin Pozisyonu

“Cenin pozisyonunu” bilir misiniz? Ben bildiklerimi anlatayım;
1.Anne karnındaki cenin, kollar ve bacaklarını kıvırıp, dizlerini karnına çekip, başını eğerek sığmaya çalışır rahme(%96 bu pozisyondadır bebekler)
2.Doğduktan sonra da insanoğlu, üşüdüğünde içgüdüsel olarak bu pozisyonu alır.Amaç vücut yüzey alanını küçültmektir.
3.Uyku sırasında insanların yarıdan fazlası bu pozisyonu alarak uykuya dalar.
4.Yüksekten düşen biri de ani bir fren ya da çarpışmaya maruz kalan biri de aynı pozisyonu alır, farkında olmadan.Amaç yine vücut yüzey alanını küçülterek en az darbeyle korunmaktır.
5.Depremde enkaz altında mümkünse, bu pozisyon önerilir; metabolizma hızının en düşük olduğu pozisyon olduğu için enerji tasarrufu sağlar.
6.Adet sancısı gibi bazı karın ağrılarında ağrıyı en aza indiren pozisyondur.
7.Ağlamak için, yalnız ve çaresiz hissedilen zamanlarda, bire bir pozisyonudur hele de ısrılabilecek bir yorgan ya da yastık varsa 🙂 8. Paraşüt kampında başlangıçta uçaktan atladığımız T10 tipi paraşütlerde yere inerken uygulamamız için günlerce bir takla eğitim verilirdi.”Beş nokta taklası” denen bu taklayla, manevra ve hız kontrolü iyi olmayan indirme paraşütleriyle yere inişte, sakatlanmanız önlenir. Sırayla ve seri bir şekilde vücudun beş noktası yere temas ettirilerek, darbe kuvveti bölüştürülmüş olur.(Yüksekten düşmeye karşı hazırlıklıyım yani 🙂
9.Motosiklet kazalarında da bu duruşla, takla atmanın önüne geçilerek, sakatlanmaları daha rahat atlatırsınız.
10.Uçaklarda da kalkıştan önce, sadece emniyet kemerini nasıl bağlayacağınız ya da önce kendinize sonra çocuğunuza oksijen maskesi takacağınız değil, kaza anında bu pozisyonu almanız da anlatılır eğer dinliyorsanız tabii:) 11.Cenin pozisyonu; psikolojide de anne karnının huzurlu ortamına dönmek isteyiş olarak yorumlanır. Kaygı, stres ve depresyon durumlarıyla ilişkilendirilir.
12.Ego bunu kendisini tedirgin ve tehlikede hissettiği zaman kullanır.
13.Arapça “vav” harfinin de cenin pozisyonunu temsil ettiği düşünülür. “Eeeee” demeyin, belki bir gün işinize yarar?? Sonra “vay ben duymamışım, vay ben okumamışım!”demeyin; ona göre ??? #drbanuciftciyleilknefes

Related Posts

Ne Kadar Zor …

Burada öğrendiklerimden: *Gülmek ya da gülümsemek her zaman o kadar da kolay olmuyormuş, yüz kaslarını...

Kaçırma Gözlerini

Size bir tüyo; karşınızdaki, gözlerini kaçırmadan ne kadar gözlerinizin içine bakabiliyor, buna bakın... Ben bunu...

Cesaret

Canım kardeşlerim, sizlerden "Banu abla..." diye başlayan çok güzel mesajlar alıyorum. (Teyzeye geçmeyin de aman...

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.