Skip to main content
Bu hafta bebeğimin kalp atışlarını duyabilecek miyim?

Bu hafta bebeğimin kalp atışlarını duyabilecek miyim?

Sizi gebelik boyunca en iyi hissettirecek olan o an, bebeğinizin ilk kalp atımını duyacağınız andır. Kalp atışı varlığını ispatlamak için çok sayıda metodumuz vardır. Döllenmeden 21 gün sonra henüz yeni başladığında kalp atışı ses olarak çok zayıf olduğu için ultrasonografide yanıp sönen bir far gibi görebiliriz. Sesi duyabilmemiz için biraz süre geçmesi gerekir. 

Ultrasonografi cihazlarının bir özelliği olan dopplerle ses duyulabilir. Duymak için sabırsızlandığınızı biliyorum ancak bu kısa tutulmalıdır. Çünkü gebeliğin bu çok erken haftalarında, dopplerin oluşturduğu dokuda ısı artışının 4 dk yı geçerse bebeğe zararlı olabileceği yönünde çalışmalar vardır. Önemli olan kalp atışı varlığını yani gebeliğin sağlıklı ilerlediğini anlayabilmektir ve bunun için ultrasonda sadece görmemiz yeterli olacaktır. Bazen ultrason görüntüsüne alışık olmadığınız için siz göremeyebilirsiniz ama doktorunuzun kalp atışı olduğunu görmesi şu an için yeterli… Birkaç hafta sonra siz de rahatlıkla görür ve cihaz ve koşulları uygunsa doktorunuzdan dinletmesini isteyebilirsiniz.

Doktorların kullandığı ve boyunlarında taşıdığı steteskop denen cihazlar bebek kalp atışını ayırt edecek kadar hassas olmadığı için kullanılamaz. Daha özelleşmiş bir stetoskop olan fetoskop dediğimiz cihazlar cenin biraz büyüdüğünde ortalama 17. hafta civarında bebek kalp sesini yakalayabilirler. Özellikle bebek hareketli olduğunda kalbin de yeri değişeceği için bulmak biraz zaman alabilir. Bu nedenle, Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğimizde sağ kolumuz olan ultrasonografi cihazlarını bazen Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanının stetoskobu olarak olmazsa olmazımız olarak tanımlarız.

Eşinizi eve bir ultrason alıp bebeğinizi her gün görebilmek için ikna çalışmalarına başladınız mı yoksa? 🙂

Related Posts

Canım meleğim…

Bir melek daha geldi... Bugün pazar değil miydi yahu, hastane hastane, kıtalar arası geziyorum, eski...

CNN İnsanlık Hali

Op. Dr. Banu Çiftçi – Facebook Live Yayını 27.07.2016