Skip to main content
Beşeri Aşk ve Hakk Aşkı

Beşeri Aşk ve Hakk Aşkı

“Beşeri aşk ve Hakk aşkı…” Beşeri aşkı yaşayabilmiş olmak, birinin radyosunun cızırtılı da olsa çalıştığını gösterir. Hakk aşkıyla buluşması ise frekans ayarı ister. Bunda sonra da “Ben artık Allah’ı buldum, gözlerim insanları görmüyor” demez, tam tersine; Hakk aşkına ulaşabilen, artık insanları daha da fazla sever. Böylece beşeri aşk da karşı tarafa ve kendine zarar verici değil, onu ve kendini güzelliğe kavuşturucu şekilde bir aşka dönüşür. Şehvet; şefkate, sevgi; merhamete dönüşür… Özetle; Hakk aşkını yaşayabilmek için illa beşeri aşkı yaşamış olmak gerekmez. Herhangi bir şeyi seven insan Allah’ı da sevebilir, vebal altındadır.

Allah inanan herkesi, hepimizi bu vebalden özgürleştirsin inşallah, amin… Mevlevi ayininde birbirini eğilerek selamlamada, yola yeni giren (nevniyaz) ile en kıdemli şeyhin birbirini selamlamasının anlamı şudur: “Sende tecelli eden Hakka niyaz ederim.” Selamdan kalkarken de anlam şudur: “Tam yansıtamadım, affet”

Bu iletişim çağında ve imkanlarında birbirinizi anlayamaz, kendimizi anlatamazken, 1200 lü yıllarda bir baş hareketiyle bunlar anlatılabilir ve anlaşılabilirmiş… (Mevlevi bakışından)

Related Posts

Onlar Bana Yeter …

MELEKLERİM BANA YETER... Bu konuda çok yazı paylaştım... Çünkü kendi sözlerimi kullanmamak için kendimi zor...

Kendi Keşfetmede Çok Yol Aldım

Sizi üzmek istemem ama bu fotoğrafı paylaşmak istedim. Benim bir can dostum @odulonline var, biliyorsunuz....

Güzel Bakalım …

Güzel bakalım ki güzel görebilelim... Tıpkı meleğimle beraber, sizlere baktığımız gibi... Gözümüzdeki bir dizi işlem...

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.