Skip to main content
Bebeğimin suyu fazla…

Bebeğimin suyu fazla…

Bebeğin suyunun arttığından şüphe edilen durumlar, karnınızın gebelik haftanıza göre normalden büyük olmasıdır. Aynı şekilde, sırt ve bel ağrısınefes alma sıkıntısıbacak ve bilkelerde şişlik, ödem de bebeğin suyunun arttığının habercisi olabilir.

Bebeğin suyunun değerlendirilmesi için ultrason yapılır. Doktorunuz bazı ölçümler alarak, hesaplama yapacak ve suyun normal miktarda olup olmadığını değerlendirecektir.

Çoğu zaman bir sebep bulunamasa da genelde,

1Gebelik diyabeti; özellikle kan şekerleriniz düzenlenemiyor ve diyabet kontrol edilemiyorsa, bebeğiniz hem haftasına göre büyük seyredecek hem de suyu artmaya başlayacaktır.

2Genetik anomaliler; bazı kromozomal bozukluklar

3Çoğul gebelikler; özellikle aynı plasentanın paylaşıldığı ikiz-ikiz transfüzyon sendromu.

4Anne karnında bebekte anomaliler; bebeğin amniyon sıvısını yutmasını engelleyecek yarık dudak-yarık damak, mide başı tıkanıklığı, sinir sistemi rahatsızlıkları gibi bazı doğumsal kusurlarda bebek yutamadığı için devir-daim yapılamaz ve böbrekler idrar üretmeye devam ettiği için su artar.

5Bebekte kansızlık; etkilenmiş Rh-Rh uyumsuzluğu (kan uyuşmazlığı) gibi durumlarda, bebeğin kanının azalması ve bebekte su toplanmasıyla beraber bebeğin suyu da artar ve anne karnında, kan değişimi gerektirebilir.

Bebeğinizin suyunun normalden fazla olduğu tespit edildiyse, doktorunuz sizi detaylı ultrason incelemesine yönlendirecektir. Bazen de enfeksiyon ya da kromozomal bozukluk şüphesiyle amniyosentez gerekebilir. 

Eğer hala yapılmadıysa gebelik diyabeti açısından tarama, şeker yüklemesi yapılır. Erken doğuma yol açabileceği için yakın takip gerekir.

Doğum başladığında ise, kordon sarkması veya plasenta ayrılması ihtimali açısından yakın monitorizasyon gerekir ve böyle bir durum oluşursa acil sezaryen sebebidir. Bu nedenle, doktorunuz, suyunuz gelirse, hiç beklemeden acilen hastaneye başvurmanızı önerecektir. Yine doğum sonrası kanama açısından da risk taşırsınız çünkü rahim gebelik boyunca, aşırı miktarda sıvı nedeniyle fazla gerildiğinden, doğum sonrası toplanması zor olabilir.

Related Posts

CNN İnsanlık Hali

Op. Dr. Banu Çiftçi – Facebook Live Yayını 27.07.2016

Canım meleğim…

Bir melek daha geldi... Bugün pazar değil miydi yahu, hastane hastane, kıtalar arası geziyorum, eski...