Skip to main content
Bebeğimin hareketlerini hissedemiyorum, azaldı. Biyofizik profil testi nedir?

Bebeğimin hareketlerini hissedemiyorum, azaldı. Biyofizik profil testi nedir?

Bebeğin anne karnında iyi olduğunu, sıkıntıda olmadığını gösteren testlerdendir. Bebek hareketleri azalır ya da NST bebeğin sıkıntıda olduğunu gösterirse, bu test yapılır. Ultrason kısmı 20 dk süren bu testte, bir puanlama sistemi kullanılır ve şu incelemeler yapılarak her birine 0-2 arasında puan verilir;

1. Bebeğin kalp atış hızı (NST yapılır)

2. Bebeğin solunum hareketlerinin ultrasonla değerlendirilmesi

3. Bebeğin vücut hareketlerinin ultrasonla değerlendirilmesi

4. Bebeğin kas tonusunun (kol ve bacakların hareketinin) ultrasonla değerlendirilmesi

5. Bebeğin etrafını saran su miktarının (amniyon sıvısı) ultrasonla değerlendirilmesi

Toplam puan 8-10 arası ise bebeğin iyi olduğunu gösterir. 6 kuşkuludur ve gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğuna göre testin, 12-24 saat sonra tekrar edilmesi gerekir ya da bebek doğurtulur. 4 altı bir puanda ise bebek anne karnında sıkıntıda olduğu için acilen doğurtulması gerekebilir. Toplam puan kaç olursa olsun, tek başına amniyon sıvısının azalmış olması durumunda, daha sık takip edilmesi, daha ileri testler yapılması ve bazen de gebelik haftasına göre hemen doğrultulması gerekir.

Yine hastane koşulları uygun değil ve zaman yeterli değilse bazen modifiye biyofizik profil testi uygulanabilir. Bu testte sadece, bebeğin suyu ve NST ye göre değerlendirme yapılır ve güvenilir bilgiler verir. NST nin iyi olmaması bebeğin oksijenlenmesinde sorun olduğunun göstergesi olabilir. Bebeğin suyunun azalması ise plasentadaki kan akımının azalması ile ilgili bir sıkıntı olabileceğini haber verir. Bu durumda, biyofizik profil ya da CST yapılır. (oksitosin hormonuyla, rahim kasılması sağlanıp, bebeğin hareketleri, rahim kasılmalarına göre değerlendirilir ve kasılmayla sıkıntıya girip girmediğine bakılır.)

Related Posts

Op. Dr. Banu Çiftçi – Facebook Live Yayını 27.07.2016

CNN İnsanlık Hali

Canım meleğim…

Bir melek daha geldi... Bugün pazar değil miydi yahu, hastane hastane, kıtalar arası geziyorum, eski...