Skip to main content
Bebeğimin cinsiyetini ne zaman öğrenebileceğim?

Bebeğimin cinsiyetini ne zaman öğrenebileceğim?

Belki de daha gebelik haberi alındığında ilk akla gelen sorulardan biridir bu. Bu nedenle de en fazla spekülasyona açık konulardandır. “Doktor görüyor ama söylemiyor” ya da “Kemik yapısından vs. anlaşılabiliyormuş” söylemleriyle çok karşılaşıyoruz. Ama tüm bunların gerçeklik payı yoktur. 

Bebeğin cinsiyeti daha döllenme anında bellidir zaten. Sadece bizim bunu anlayabilemiz için dış genital organların oluşması ve bizim de bunu ultrasonda bebeğin bacak arasına bakarak görmemiz gerekir. Kemik yapısı vs. başka bir anlama yolu yoktur. Çünkü kız ya da erkek bebekte farklı olan başka anatomik bir yapı yoktur. Bacak arasındaki genital organın oluşması ise en erken 14. haftada tamamlanır. Bu nedenle daha erken cinsiyeti görebilmemiz mümkün değildir. Yani doktorunuz görüyor ya da biliyor da size söylemiyor gibi bir durum yok. Erkek bebekse, 1 hafta kadar daha erken görülebilse de bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilmeniz için 2 hafta kadar daha sabretmeniz gerekecek. 

Bazen de 14. hafta bitmesine rağmen bebeğin pozisyonu uygun olmayabilir ya da kullanılan ultrason cihazı iyi görüntü vermediği için bebeğin cinsiyeti net görülemeyebilir ve bir kaç hafta daha beklemeniz gerekebilir. Bazense aynı nedenlerle tüm gebelik boyunca anlaşılamayabilir.  

Döllenme esnasında, yumurtaya ulaşıp dölleyebilen tek sperm, sex hücresi olarak X kromozomu taşıyorsa bebek kız, Y kromozomu taşıyorsa, erkek olur. Ve spermlerin %50 si X, %50 si Y kromozomu taşır yani kız ya da erkek olma olasılığı %50 dir. Bu nedenle, cinsiyeti belirleyen; spermin taşıdığı kromozomdur yani erkektir. Kaç çocuğunuz olursa olsun, cinsiyetleri ne olursa olsun, her yeni gebelikte kız ya da erkek olma olasılığı %50 dir.

Related Posts

Canım meleğim…

Bir melek daha geldi... Bugün pazar değil miydi yahu, hastane hastane, kıtalar arası geziyorum, eski...

Op. Dr. Banu Çiftçi – Facebook Live Yayını 27.07.2016

CNN İnsanlık Hali