Skip to main content
Astım hastası normal doğum yapabilir mi?

Astım hastası normal doğum yapabilir mi?

Astım, gebelikte sık karşılaşılan bir durumdur. Astımı olan kadınların, gebeliklerinde astımı hafifleyebilir, şiddetlenebilir ya da aynen gebelik öncesi gibi seyredebilir. Her gebelikte farklı bir seyir de gösterebilir. Bunu önceden tahmin etmek mümkün değildir. Doğum sonrası birkaç ayda da eski seyrine dönecektir. 

Astımda kullandığımız ilaçların neredeyse tamamı, gebelikte güvenle kullandığımız ve bırakmak zorunda kalmadığımız ilaçlardır. Hatta erken doğumu durdurma amaçlı kullandığımız ilaçların bazıları astım ilaçlarıdır. Çok nadiren, doktorunuz bazı ilaçlarınızı, ilk 3 ay kullanmayıp sonrasında izin verebilir. Dolayısıyla, her ilaçta olduğu gibi doktorunuza sormayı ihmal etmeyin.

Tedavi edilen ve kontrol altında olan bir astım, erken doğum ve düşük doğum ağırlığına yol açmaz. 

Alerjik durumlarda, neden olan etkenleri hayatınızdan uzaklaştırmak gibi önlemler aynen geçerlidir. Yine alerji ilaçlarının da büyük bir kısmını doktorunuzu bilgilendirmeniz durumunda gebelikte güvenle kullanabiliyoruz. 

Doğum esnasında atak olursa, rahatlatıcı ilaçları güvenle kullanabiliyoruz. Yani tıbbi başka bir sebep yoksa astım hastası olmak, normal doğuma bir engel oluşturmaz. Normal doğum yapabilirsiniz. 

Related Posts

CNN İnsanlık Hali

Canım meleğim…

Bir melek daha geldi... Bugün pazar değil miydi yahu, hastane hastane, kıtalar arası geziyorum, eski...

Op. Dr. Banu Çiftçi – Facebook Live Yayını 27.07.2016