Skip to main content
Angutlar : Doğada Tek Eşlilik

Angutlar : Doğada Tek Eşlilik

ANGUTLAR…

DOĞADA TEK EŞLİLİK…

Fotoğrafını gördüğünüz çift; “angut kuşları”. Eminim yüzünüzde bir gülümseme belirdi… Evet çok sık kullandığımız meşhur “angut” bu. Angutun iki tane çok önemli özelliği var.

Birincisi; Doğadaki nadir tek eşli canlılardan, (toplamda bir elin parmaklarını geçmez doğada tek eşliler; tarla faresi, albatros, kuğu, kurt, kel kartal, kara akbaba, penguen hatırladıklarım :))) eşi ölünce arkasından yas tutar ve başka bir eş edinmez.

İkincisini; paraşüt hocam Nurcan Hanım anlatmıştı yıllar önce…Doğadaki tüm uçan canlılar, iniş yaparken, rüzgarı karşısına alarak iner. Tüm hava taşıtları da bu mantıkla indirilir. Böylece daha güvenli bir iniş sağlanmış olur. Doğada sadece angut, iniş yaparken rüzgarı arkasına alıyor ve her inişte yuvarlanarak, debeleniyor.

Şimdi düşünün bakalım, “angut musun?” deyimini sizce hangi özelliği için kullanıyoruz? Birinci anlamda ise ayıp etmiyor muyuz böyle derken? Ben şahsen bu deyimi asla kullanmam ve kullananlara da bıyık altından gülerim, anlamını biliyor mu acaba diyerek…

Related Posts

Moon Lıght … 2

“Moonlight Sonata" dan bahsedince en sevdiğim film sahnelerinden biri geldi aklıma. Gary Oldman muhteşem oyunculuğuyla,...

Kabullenmek Üzerine …

Mutluluk, olumlu olarak algılanan koşullara dayanır; iç huzuru buna dayanmaz. Neyin olumlu, neyin olumsuz olduğunu...

Nokta(lama) .!?

Kanevsky'nin çok sevdiğim aşağıdaki sözleri geldi aklıma... Ne de güzel anlatır, olayın basit anlamıyla, noktalama...

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.