Skip to main content
Amacımız

Amacımız

“Op.Dr.Banu ÇİFTÇİ’yle Gebelik” projemizde amacımız da, sadece anne adaylarını değil, tüm toplumu sağlığın anne karnında başladığı konusunda bilinçlendirmek ve sağlıklı bir toplum temellerine katkıda bulunmak.

Yaşam yolculuğumuzun başlangıcı olan gebelik serüveni; tek hücreli, ilk halimizi oluşturmak üzere erkeğin üreme hücresi olan spermle, kadının üreme hücresi olan yumurtanın döllenmesi ile başlar. Artık yeni bir birey olan bu embryo, atalarından aldığı genetik özelliklerin kendine özel olan orijinal kopyasını taşımaktadır. Kendimize has ve eşsiz olan, cinsiyet, ten rengi, göz rengi, parmak izi gibi özelliklerimiz işte daha bu döllenme sırasında kodlanmış ve belirlenmiştir.

İnsan gelişiminin en önemli kilometre taşları, bilinenin aksine, doğum esnasında değil, döllenmeyi takip eden ilk 8 hafta içerisinde oluşur. Yani ilk nefesle, doğumda değil çok daha öncesinde başlar oluşum mucizesi. Doğum; yani bebeğin annenin vücudunun dışına çıkması sırasında, bilinen hiçbir fiziksel özellik ve fonksiyon oluşmaz. Bebek zaten haftalar öncesinde dış dünyada yaşama hazırdır. Çoğu vücut bölümleri ve tüm organ sistemleri daha ilk 8 hafta içerisinde oluşmuş hatta fonksiyonuna başlamıştır. Kafa, göğüs, karın, kollar ve bacaklar gibi vücudun ana bölümleri döllenme sonrası 4. haftada tamamlanmıştır ve 8. haftada çoğu vücut yapılarının oluşmasıyla beraber, ufacık boyutu dışında, yenidoğan bir bebeğe benzer şekilde, insan görünümüne kavuşmuştur.

12. Gebelik haftasındaki fetus

Gebelik sadece bebeğin tüm vücudunun oluşup büyüdüğü bir dönem değil aynı zamanda doğum sonrası hayatta kalabilme donanımının bu küçücük yavruya kazandırıldığı bir süreçtir. Bir çocuk veya yetişkinin yaptığı tüm hareketler, anne rahminde doğumdan 30 hafta öncesinde başlar. Hıçkırık, yüze dokunma, solunum hareketleri, idrar yapma, sağ veya sol elin hangisinin kullanılacağı, parmak emme, yutkunma, esneme, çene hareketleri, refleksler, REM uykusu, duyma, tatma, hissetme bu hareketlere örnek verilebilir.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.