Skip to main content
8. Hafta – Bebeğiniz ilk hareketini bu hafta yapacak…

8. Hafta – Bebeğiniz ilk hareketini bu hafta yapacak…

Gebeliğimizin 8. Haftasındayız.

Göz kapakları oluşmaya başladı, orta hatta birleşmeye hazırlanıyor ve embryonun kuyruğu kaybolmak üzere.

Kıkırdak yapımı bu haftada başlıyor ve yine bu haftada gözdeki retinal pigment dışarıdan görülebiliyor.

Embryoda beyin kortexi oluşuyor. Sinir hücreleri arasındaki özelleşmiş bağlantılar olan sinapslar organize oluyor. Bu sinapslarda sinir hücreleri bağlantı ağı oluşturuyor. Bu yapıyı, çok geniş bir bilgisayar ağına benzetebiliriz.

Evet, canlılığın çok önemli bir göstergesi olan hareket bu haftada başlıyor. Ama sizin bu hareketleri hissetmek için daha 8-10 hafta beklemeniz gerekecek. Embryonun ilk hareketleri kendiliğinden seğirme şeklinde ve refleks hareketler. Bu haftada bebeğin ağız kenarına hafifçe dokunulduğunda, refleks olarak başını çekecektir. Gövdesini de kendi ekseninde hareket ettirmesi sık yaptığı hareketlerdendir. Anne karnındaki hareket, bebeğin kemik ve eklemlerinin normal gelişimi için gereklidir.

Yine bu haftada dış kulak şekli belirmeye başlıyor ve dış kulak yolu izlenebiliyor. Ağızda tükürük bezleri oluşmaya başlıyor.

Kan yapımı görevini, karaciğer, yolk sacdan devralıyor ve bu organa kırmızı şeklini veriyor. Karaciğer aynı zamanda bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan akyuvarların yapımını üstleniyor.

Bu haftanın ortasında, yassı düz tabak şeklindeki el plağında 5 dikey çizgi belirmeye başlıyor. Parmaklara dönüşecek bu yapıyı el bileği oluşumu takip ediyor.

Embryoda meme uçları koltuk altına yakın görülüyor. Zamanla ön göğüs duvarındaki asıl yerlerine yerleşecekler.

Solunumun en büyük kası olan diyafram bu haftada oluşuyor.

Barsakların bir kısmı karın boşluğundan göbek kordonuna doğru fırlama yapıyor. Bu fizyolojik fıtıklaşmanın amacı, karın içinde gelişen karaciğer gibi diğer organlara yer bırakmaktır.

Bu haftada endokrin sistem, vücudun çok sayıda sistemini düzenlemek üzere hormon üretimine devam ediyor. Boğazda bulunan paratiroid bezleri çoktan kandaki kalsiyum düzeyini ayarlayan hormonu üretmeye başladı. Böbrek üstü bezleri de oluşuyor ve kısa bir süre sonra, stresi yönetecek ve vücut tuz-su dengesini ayarlayacak hormonları salgılamaya başlayacak. Pankreas kan şekerini düzenlemek üzere çok düşük seviyelere inmesini engelleyen hormon olan glucagonu salgılamaya başladı.

Bebeğinizin boyutu ortalama 13 mm. (baş-popo mesafesi) Önemli not

Vücudunuzdaki değişimi artık daha fazla hissetmeye başlayacaksınız. İç çamaşırlarınız ve özellikle sutyeniniz sıkıyor olabilir. Artık daha büyük bedene ve destekli olana ihtiyacınız olacak. Artan gebelik hormonlarının bir diğer etkisi de meme dokusunda büyüme ve doku değişikliklerine yol açmasıdır. Bu durum emzirme hazırlığına şimdiden başlandığının işaretidir. Bu meme dokusu büyümesi tüm gebelik boyunca artarak devam edeceği için alışık olmadığınız ve vücudunuzun ağırlık merkezini zorlayacak olan bu durumla başa çıkabilmenin en iyi yolu uygun, destekli bir sutyen seçimi.

Gebelikte sizi en çok şaşırtacak durumlardan biri de başınızı hiç yastıktan kaldırmak istememe yataktan çıkmak istememe durumudur. Bu aşırı uyku ve bitkinlik hali özellikle artmış olan progesteron hormonunun yol açtığı bir durumdur. Bulantı kusma yaşıyorsanız bu da enerjinizi azaltmaya katkı sağlar. Sık tuvalete çıkma da özellikle gece uyku kalitenizi bozacak bir faktör.

Op. Dr. Banu ÇİFTÇİ’nin Anlatımıyla Bu Haftayla İlgili Videolar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.