Skip to main content
7. Hafta – Bebeğinizin göz renginin temelleri atılıyor…

7. Hafta – Bebeğinizin göz renginin temelleri atılıyor…

Gebeliğimizin 7. Haftasındayız.

Bu hafta, bebeğiniz geçen haftaya göre 2 katına çıktı ve şu an bir böğürtleni andırıyor.

Beyin inanılmaz bir hızda gelişmeye devam ediyor. Embryonun tüm boyunun 1/3 ünü kafası oluşturuyor. Dengeyi kontrol edecek olan beyincik de kafanın arka kısmında oluşmaya başladı. 5. Haftada beyin iki lobu belirginleşmeye başlamıştı. Bu iyi beyin yarım küresi beynin en büyük kısmını oluşturacak ve düşünceden konuşmaya, görme, duyma, hareket ve hafıza gibi çok sayıda fonksiyon kazanacak.

Ön beynin her iki yanında optik kesecik dediğimiz, ileride gözleri oluşturacak yapı, çıkıntı şeklinde belirmeye başladı. Üzerinde göz merceği taslakları oluştu.

Yüz hatları öncü ağız dediğimiz yapıyla beraber belirmeye başladı. Göz rengini oluşturacak pigmentasyon başladı bile. Ama bebeğin göz rengini anlayabilmek için doğumdan birkaç ay sonrasını beklemek zorunda kalacağız.

Kalp ortalama dakikada 105-120 atıma sahip. Kalp atım hızını düzenleyen hücreler bu haftada kalbin sağ kulakçığındaki asıl yerlerine yerleşiyor. Bu yapı tüm yaşam boyunca çevresindeki sinir iletileriyle kalp atım ritmini belirleyecek.

Solunum sistemi 2 akciğer tomurcuğu şeklinde belirdi. Sağ ve sol ana bronş oluştu. Erişkinde sağda 3, solda 2 tane olan akciğer lobuna dallanma başladı. Bir sonraki haftada bu dallanma artacak ve 12 hafta sonra, erişkindeki 24 dallı ağaç yapısını tamamlamış olacak. Bununla beraber bu dallanmış ağaç yapısı soluk borusu ve dış dünyaya ağızlaşacak.

Bu haftada ilk defa embryonun karaciğer hücreleri kan yapımına başladı. Bu görevi daha önce yolk sac yaptığı için artık kan yapımı embryonun vücuduna alındı.

Mide, yemek borusu, pankreas ve barsaklar gelişmeye devam ediyor. Kalıcı böbrekler bu haftada beliriyor. Böbreklerin yanında üreme organları yumurtalıklar büyüyor. Bu, kız bebekte yumurtalığı erkek bebekte testisi oluşturacak ve erişkindeki yerlerine göç edecekler.  Yolk sac daki ilk öncü üreme hücreleri de yumurtalıklardaki asıl yerine yerleşti.

Bu haftada plasenta daha oluşmadığı için embryoyu hala yolk sac besliyor.

Hormonal sistem de gelişmeye başladı. Hipofiz bezi bu haftada oluştu ve çoktan büyüme hormonu ile böbrek üstü bezini kontrol edecek hormonları üretmeye başladı.

Kol ve bacaklar artık tam belirdi ve uçlarında el ve ayak plakları yassı yuvarlak tabak halinde belirdi.

Embryonu derisi sadece bir tabaka ince hücreden oluştuğu için bu şeffaf deriden iç organları görünüyor.

Embryonun hala küçük bir kuyruğu var. Bu yapı omurgasının uzantısı. Birkaç hafta içinde bu kuyruk kaybolacak ve bu embryodaki küçülen tek şey olacak.

Bebeğiniz  bu hafta 9 mm boyuta ulaştı. (baş-popo mesafesi) Önemli not

Şu ana kadar rahminiz boyut olarak gebelik öncesinin 2 katına çıktı. Bulantılar sebebiyle yemeklerden tat alamayabilirsiniz. Özellikle sabah bulantılarının en fazla olduğu dönemdir bu. İngilizcede bu tam çeviri ile “sabah hastalığı” olarak ifade edilir. Ama hiç bulantınız yoksa merak etmeyin. Bu sadece çok şanslı olduğunuzu gösterir bir anormalliğe işaret etmez. Bulantısı olan gebelerin yarısı bu durumu 14. Hafta sonunda atlatacakken bir kısmı da tüm gebelik boyunca bu tatsız durumla baş başa kalacaktır.

İdrara çıkma sıklığınız artmış ve sık sık tuvalet ziyareti yapıyor olabilirsiniz. Bunun sebebi artan kan miktarınız ki daha şimdiden %10 arttı ve dolayısıyla böbreklerden süzülen sıvının artmasıdır. Gebeliğin sonuna doğru bu artış %45 gibi bir orana çıkacak. Sık idrara çıkmanızın bir sebebi de büyüyen rahmin hala küçük alt karın boşluğunun dışına çıkamadığı için önünde bulunan mesaneye yaptığı basıdır. Sık idrara çıkma maalesef gebelik ilerledikçe devam edecek ve hem sıklık hem miktar artacak.

Op. Dr. Banu ÇİFTÇİ’nin Anlatımıyla Bu Haftayla İlgili Videolar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.