Skip to main content
5. Hafta – Bebeğiniz susam tanesi kadar. Gebelik testi yapabilirsiniz…

5. Hafta – Bebeğiniz susam tanesi kadar. Gebelik testi yapabilirsiniz…

Gebeliğimizin 5. Haftasındayız.

Bu hafta, mucizemiz, yerleştiği yuvasında, tüm hızıyla büyümesine  devam ediyor. Bir susam tanesi boyutuna ulaştı.

Döllenmeyi takiben 15. Günde kök hücreler 3 farklı tabakaya farklılaştı. Endoderm, mesoderm ve ektoderm denen bu üç tabakadan tüm organları ve vücut sistemleri oluşacak.

En üstteki ektoderm tabakası, bebeğinizin beyin, omurilik, sinirler ve omurgasını oluşturacak olan nöral tüpe dönüşmeye başlıyor. Beyin dokusunu oluşturacak yapının ilk belirtisi 21. Günde nöral plak oluşumuyla başlar. Nöral plağın baş kısmı kalınlaşarak, beyin ve omuriliği oluşturacak nöral tüp katlantısını yapar. 23. Günde beynin üç bölümü ayırt edilebilir hale gelmiştir.

Bu esnada, nöral tüp kendi ekseni etrafında kapanırken oluşacak anormalliklerden nöral tüp defektleri denen doğumsal kusurlar oluşabilir. Folic acid takviyeleri bu sakatlıkları önlemede çok etkilidir.

Bu tabakadan ayrıca, cilt, saçlar, kıl folikülleri, tırnaklar, meme, ter bezleri ve diş minesi gelişecek.

Mezoderm adı verilen orta tabakadan da kalp ve dolaşım sistemi oluşmaya başladı. Embryonun daha 21. Gündeki bu karmaşık gelişimi tam bir mucizedir. Bu yeni oluşan yapılara besinlerin ulaştırılabilmesi için dolaşım sisteminin çok erken oluşması sürpriz olmayacaktır. Hatta bu haftada  kalp, odacıklara ayrılıp, atmaya ve kan pompalamaya başlayacak. Mezodermden ayrıca bebeğinizin kasları, kıkırdak, kemik dokusu ve cilt altı doku oluşacak.

En alttaki endoderm tabakasından akciğer, barsaklar, üriner sistem, tiroid bezi, karaciğer ve pankreas gibi iç organlar oluşacak.

Bu üç tabaka, eş zamanlı olarak bir orkestra halinde embryoyu oluşturmaya devam ediyor.

17. günde tiroid bezinin merkezi kısmı belirir. Bu önemli salgı bezi tüm yaşamı boyunca metobolizma hızını düzenleyecek.

22. günde, solunum sistemi soluk borusunun şekillenmesiyle başlayacak.

Bebeğiniz rahminizde inanılmaz bir hızda büyüyor. Bir susam tanesi kadar oldu.

Şu anda henüz 4mm (baş-popo mesafesi) ve döllenmeden sonra 22. günde yani 3 hafta 1 gün sonra bebeğinizin kalp atımı başlayacak. Önemli not

Şu ana kadar gebeliğe bağlı bazı rahatsızlıklar hissetmiş olabilirsiniz. Çoğu kadın bu erken dönemde, memede hassasiyet, bitkinlik, uyku hali ve sık idrara çıkmaktan şikâyetçidir. Gelecek haftada başlayacak olsa da bulantılarınız da olabilir. Çevrenizdekiler sizde herhangi bir değişim fark etmeyeceklerdir. Özel bir gecede de olsa, bir kadeh de olsa zararlarını bilmediğimiz için gebelikte alkolden uzak durmalısınız.

Eğer düzenli yaptığınız bir egzersiz varsa doğal olarak gebelikte devam edebilir miyim diye düşünebilirsiniz. Ya da şimdi başlamak isteyebilirsiniz. Egzersiz size gebelikte taşıyacağınız ekstra yükle başa çıkma gücü kazandıracaktır. Gebelikte olası kas sistemi ağrılarının azaltılmasına yardım edeceği gibi aynı zamanda daha zinde hissetmenizi sağlayacak ve stresli geçebilecek bu dönemde sizi rahatlatacaktır. Egzersiz size doğuma hazırlıkta da çok yardımcı olacaktır. Gebelik öncesi rutin egzersizinize doktorunuza danışarak devam edebilirsiniz. Aynı zamanda doğum sonrası da doktor kontrolünde devam etmenizde hiçbir sakınca olmayacaktır. Henüz spor yapmıyorsanız güvenli ve aşırı efor gerektirmeyen aktiviteleri seçmelisiniz. Gebelikte en çok önerdiğimiz özellikle hiç spor yapmayanlarda tempolu yürüyüş ve yüzmedir.

Bebeğinizin gelişiminde bu ilk aylar çok kritik olduğu için şimdiden bazı önlemler almak sizin ve bebeğinizin sağlığını koruyacaktır. Erken sağlık hizmeti almak, özellikle gebe kalmadan, daha planlarken doktora başvurmak, iyi bir gebelik öncesi bakım ve gebelik süresince dikkatli olmak hem sizin rahat ve sağlıklı bir gebelik süreci geçirmenizde hem de bebeğinize en sağlıklı ortamı hazırlamak açısından çok önemli. Gebelik öncesi yapılacak muayenede doktorunuz hem üreme, gebe kalabilme açısından jinekolojik muayenenizi yaparken hem de sistemik bir muayeneyle sizin bile haberiniz olmayan bir hastalığınız olduğundan şüphelenebilir. Bunun anlaşılması ve gebelik öncesi tedavisi sağlandıktan sonra gebe kalmaya izin vermek söz konusu olabilir. Hele de hala bir doktor seçimi yapmadıysanız acele etmelisiniz.

Multivitamin preparatınıza sadece folic acid olarak bakmamalısınız. Özellikle gebeliğe özel multivitamin preparatları diğerlerine göre daha fazla, folic acid, kalsiyum, demir ve vitaminleri içerir. Gebelikte bunlara ihtiyacınız artsa da fazla abartmamak ve zararlı doza çıkmamak için doktorunuzun önerdiğinin dışına çıkmamalısınız.

Birçok reçeteli veya reçetesiz ilaç hatta masum sandığınız bitkisel takviyeler gebelikte bebeğinize zararlı olabilir. Yani ne kullanıyorsanız size basit de gelse doktorunuzla paylaşın. Bu konuda ülke olarak çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum çünkü anne adaylarımız bu konuda gerçekten çok dikkatli ve özenli. ‘İki can taşıyorum’ fikri bunu sağlıyor olmalı.

Op. Dr. Banu ÇİFTÇİ’nin Anlatımıyla Bu Haftayla İlgili Videolar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.