Skip to main content
40. Hafta – Beklenen doğum tarihiniz sonunda geldi çattı…

40. Hafta – Beklenen doğum tarihiniz sonunda geldi çattı…

Gebeliğimizin 40. Haftasındayız.

Beklenen doğum tarihiniz geldi, çattı.

Bebeğinizin kafa kemikleri tam olarak birbiriyle birleşmez. Arada zarsı bir yapıyla bağlıdır ve bu zarlar ön ve arka olmak üzere iki boşluk oluşturur. Doğduğunda sizin bıngıldak olarak bileceğiniz bu kavşaklar, doğum esnasında vajinal muayenede bize bebeğin doğum kanalında doğru pozisyonda olup olmadığı bilgisini verir.

Bebeklerin %96 sı doğum kanalına başın verteks dediğimiz kısmıyla giriş yaparlar. Bu genişlik, bebeğin en küçük kafa çevresi büyüklüğüdür ve ortalama 9.5 cm dir. Bu pozisyona girebilmek için bebek başını öne eğerek, göğsüne dayar.  Baş doğarken de geriye doğru başını düzelterek, kanaldan çıkar.

Vajinal doğumda sizi neler beklediğini merak ediyorsanız, doğum evreleri makalesini inceleyebilirsiniz.

Ağrısız doğum günümüzde pek çok hekimin tercih ettiği, hastaların ise çekindiği bir durum olmaya devam ediyor. Bu konuda ayrıntılı bilgi için, epidural anestezi, ağrısız doğum bölümünü okuyabilirsiniz. Doğumda ağrı azaltılmasında tek yöntem, epidural anestezi olmayıp, başka tekniklerin kullanımı konusunu da doktorunuzla birlikte değerlendirebilirsiniz.

Doğum eylemi sırasında bazen acil durumlar ortaya çıkabilir ve anne ya da bebeğin sağlığı için, son ana kadar sezaryen gerekliliği doğabilir.

Bebeğinizin tüm boyu ortalama 51 cm, ağırlığı da ortalama 3350 gram. Önemli not

Artık beklenen doğum tarihiniz geldi. Şu ana kadar çoktan bebeğinizi kucağınıza almış olabilirsiniz. Ama almadıysanız, en fazla iki haftanız kaldı. Bana söylenen doğum tarihim geçiyor diye endişelenmeyin. Bazı bebekler, beklenen doğum tarihinden 1 ya da 2 hafta sonra gelebilirler. Zaman aşımı deyip de müdahale edeceğimiz hafta ise, her şey yolunda ise, 41 ya da 42. Haftanızdır. Sabırla beklemeye devam etmelisiniz.

Doktorunuz bu haftalarda vajinal muayeneyi tekrarlamak isteyebilir. Amaç, rahim ağzının yumuşaması, olgunlaşıp, doğuma hazır olup olmadığını ve bebeğin hangi seviyede olduğunu kontrol etmektir. Yine 40 hafta sonrası sizi daha sık görmek isteyecek ve NST ve bebeğin ultrasonda suyunu değerlendirmek için 3 günde bir çağıracaktır.

Şüphe durumunda bazen de biyofizik profil dediğimiz testi uygulayabilir. Bu testte, ultrasonda bebeğin suyu, hareketleri, solunum hareketi, kol ve bacak hareketleri değerlendirilir. Sonra da NST testi yapılarak bir skorlama yapılır.

Bu skor sonucuna göre bebeğin anne karnında sıkıntıda olup olmadığına karar verilir. Herhangi bir şüphe varsa, doğum başlatılır. Örneğin, NST istediğimiz gibi değil, suyu azalmışsa hemen doğumu başlatma kararı alabilir. Doğum, suni sancı vererek, vajinal doğumu başlatma şeklinde olabileceği gibi acil bir durum varsa, sezaryen şeklinde de gerçekleştirilebilir.

Op. Dr. Banu ÇİFTÇİ’nin Anlatımıyla Bu Haftayla İlgili Videolar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.