Skip to main content
36. Hafta – Bebeğiniz nihayet doğum kanalınıza yerleşmeye başladı…

36. Hafta – Bebeğiniz nihayet doğum kanalınıza yerleşmeye başladı…

Gebeliğimizin 36. Haftasındayız.

Bebeğiniz tüm vücudunu kaplayan ince tüyler ve bunun üzerindeki beyaz kremsi “vernix caseosa” dediğimiz madde artık tamamen dökülmeye başladı. Bebeğiniz amniyon sıvısıyla beraber bu maddeleri, yani dökülen tüyleri, dökülen ölü deri hücrelerini ve diğer vücut salgılarını idrarla beraber yutar. Bu sıvı şu ana kadar hem solunum sistemini yıkayarak, solunum sistemi gelişimine yardım etti, hem de sindirim sisteminden geçerek, mide-barsak kanalının olgunlaşmasında rol aldı. Yuttuğu bu maddeler, “mekonyum” adını verdiğimiz yeşil, siyah koyu kıvamlı ilk kakasını oluşturacak ve bu dışkı doğumdan sonra ilk 24 saatte çıkarılacak. Bazen de bebeğin anne karnında ya da doğum esnasında oksijensiz kalmasıyla ya da bazen de her şey yolunda olsa da mekonyum adını verdiğimiz bu dışkı yapılarak, amniyon sıvısına boşaltılır ve bebeğin bunu solumasıyla, çok ciddi bir tıbbi risk açığa çıkar. Bebek doğarken bu yapmış olduğu kaka akciğerlere kaçmadan, solunum yolları temizlenmelidir.

Bebeğiniz bu haftadan sonra özellikle ilk gebeliğinizse, doğum kanalına yerleşmeye başlayacaktır. Bu karnınızda aşağı inme hissini yaratabilir. Aynı zamanda yerleşen başın mesaneye basısı sık tuvalet ziyaretlerinizi gerekli kılabilir.

Bebeğinizin tüm boyu ortalama 47 cm, ağırlığı da ortalama 2650 gram. Önemli not

Bu hafta bebeğiniz artık iyice doğum kanalına yerleşmeye başlayacak. Daha önce hareketli olan bebeğin başı kanala girdikçe, karnınızda inme hissedeceğiniz için solunum, mide yanması gibi çoğu sıkıntınız hafifleyecek. “Angajman” dediğimiz bu durum, ilk gebelikte bu haftalarda başlarken, ilk gebeliğiniz değilse, doğum kasılmaları başlayana kadar gerçekleşmeyebilir. Angajman olursa, bebeğiniz kasıklarınızda ve bacak aranızda ağır bir baskı yapabilir ve yürümenizi zorlaştırabilir. Aynı zamanda sık tuvalete gitmenizin sebebi, başın basısıyla mesanenin dolma kapasitesinin azalmasıdır.

Bu haftadan sonra riskli bir durum olmasa da artık uçak yolculuğu yapmamalısınız. Zaten birçok hava yolu şirketi, doktor raporu da olsa bu haftadan sonra seyahate izin vermez.

Bu haftadan sonra kontrolleriniz artık haftada bire düşecek. Haftada bir muayenenin sebebi, bebeğin anne karnında iyi durumda olduğunu denetlemek ve sizi doğum belirtileri ve doğum konusunda bilinçlendirmektir. Ne de olsa birçok karar için çok az vaktiniz kaldı. Doğum şekli, ağrısız doğum isteyip istemediğiniz, hangi hastanede doğumu yapacağınız ve bebeğin hazırlıkları gibi.

Op. Dr. Banu ÇİFTÇİ’nin Anlatımıyla Bu Haftayla İlgili Videolar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.