Skip to main content
34. Hafta – Bu hafta bebeğinizin kafa çapında hızlı bir büyüme gözlenecek…

34. Hafta – Bu hafta bebeğinizin kafa çapında hızlı bir büyüme gözlenecek…

Gebeliğimizin 34. Haftasındayız.

Bebeğiniz gözlerini sık olarak açıp kapıyor ve şanslıysanız ultrason sırasında bunu yakalayabilirsiniz.

Yine bebeğin gözlerine ışık tutulduğunda göz bebeği küçülecektir. Bu, sinir sistemi muayenesinde bize önemli bilgiler veren karmaşık bir refleksin bebeğinizde artık mevcut olduğunu gösterir. Çünkü sinir sisteminin karmaşıklığını artıran sinir hücreleri arası birleşim istasyonları artmış ve ağ tüm ihtişamıyla oluşmuştur. Bunun bir diğer sonucu da bebeğin öğrenmesinin rahim içinde başlamasıdır. Bebeğin Sinir Sisteminin Gelişimi

Doğum, her ne kadar her şeyin başlangıcı 0 noktası olarak görülse de aslında doğum esnasında bebekte hiçbir fizyolojik gelişim olmaz. Şu ana kadar bu sürecin çoktan anne karnında tamamlandığını izledik. Tamamlanmayan bölümlerden en önemlisi ise sinir sistemi gelişimidir. Beyin gelişimi doğumdan sonraki ilk yıl içinde 3 katına çıkacak ve erişkin boyutunun ¾ üne çıkmış olacak. Yine bu süreçte, sinirleri saran myelin kılıfı tamamlanacak.

Bebeğin rahim içerisinde uygun gelişip gelişmediğinin ölçümünde bebeğin bazı ölçülerini kullanırız. Bunlar, Kafa çapı (BPD), kafa çevresi ölçümü (HC), karın çevresi ölçümü (AC) ve uyluk kemiği uzunluğu (FL) dur.  Bu haftalarda kafa çapında hızlı bir büyüme göreceğiz.

Bebeğinizin boyu ortalama 45 cm, ağırlığı da ortalama 2200 gram. Önemli not

Parmaklar, el ve ayak bileğinizde, uyuşma ve karıncalanma hissediyor olabilirsiniz. Tüm vücudunuzda olduğu gibi bileklerinizde de sıvı tutulması, ödem olur. Bu ödem, bileklerinizden geçen ve el ve ayak parmaklarınızı kontrol eden sinirlerin geçtiği kanalda birikince, bu sinirlere bası yapabilir. Bu sinir basısı da size, karıncalanma, uyuşma, hissizlik, yumruğunuzu açamama olarak yansır.

Bu durumda, bileğinizi sabitlemeli ve sıkıca sarabilir, yatarken, bir yastık üzerine, kalp seviyenizin üzerine kaldırarak yerleştirebilirsiniz. Rahatlama olmuyor ve sizi çok rahatsız ediyorsa, doktorunuz bileğinizi sabit bir şekilde atele almayı önerebilir. Devamlı parmak hareketi gerektiren bir işiniz varsa, fırsat buldukça, parmaklarınızı germeli ve dinlendirmelisiniz.

Bu haftalarda, halsizlik, bitkinlik tekrar başlayabilir. İlk aylarda sebep, gebelik hormonlarıyken, son aylarda daha ziyade, vücudunun artan yükü, uykusuz gecelerdir. Sık tuvalete gitme, uygun pozisyonu bulmak için sık sık dönme, nefes sıkıntıları uykusuz gecelerin sebebidir.

Artık enerjinizi doğuma hazırlanmak için depolamaya ve daha çok dinlenmeye zaman ayırmalısınız. Ama bu, düzenli ve doğumunuzu kolaylaştıracak yürüyüş egzersizlerinizi aksatmamalı.

Op. Dr. Banu ÇİFTÇİ’nin Anlatımıyla Bu Haftayla İlgili Videolar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.