Skip to main content
33. Hafta – Bebeğiniz artık baş aşağı pozisyonunu almaya başladı…

33. Hafta – Bebeğiniz artık baş aşağı pozisyonunu almaya başladı…

Gebeliğimizin 33. Haftasındayız.

Bebeğiniz artık doğumda beklediğimiz şekilde, baş aşağı pozisyonu almaya başlar. Önümüzdeki 6 hafta içinde doğum kanalında aşağı ilerleyecek ve rahim ağzına bası yapacak. Bebekler bu haftalarda artık yeri iyice daraldığı için belirli bir pozisyon alırlar. Baş aşağı, kollar önde kavuşturulmuş, bacaklar, katlanmış halde en az hacmi kullanmaya çalışırlar. Bu pozisyon hem göbek kordonunun sıkışmasını önleyecek, hem de doğum kanalına girişi kolaylaştıracaktır. Yine bu pozisyon, doğum başladığında şiddetli rahim kasılmalarının bebeğin tüm vücuduna eşit bası yapmasını sağlar. Bebeğin pozisyonu

Beyinle beraber, buna uygun olarak kafa kemikleri de büyüdü. Ancak bu kafa kemikleri birleşmeyerek, doğum esnasında, birbiri üzerinden kayma kabiliyeti sayesinde, başın doğum kanalına girişini ve doğumunu sağlarlar. Aynı zamanda doğum sonrası da devam edecek olan beyin gelişimine ayak uydurmak üzere, bu kemikler, ergenlik dönemine kadar tam birleşmeyecek. Yine normal doğumlarda bu kanala uyma adaptasyonu ve şiddetli rahim kasılmasının itici gücü sebebiyle, bebeklerin kafasının kule şeklinde olduğu izlenebilir. Bu normal bir durumdur ve birkaç gün içinde kafa normal şeklini alacaktır.

Bebeğin etrafını saran amniyon sıvısı bu haftadan sonra artık artmayacak, sabit kalacak.

Bebeğinizin tüm boyu ortalama 44 cm, ağırlığı da ortalama 2000 grama ulaştı. Önemli not

Gebeliğin son aylarında en rahatsızlık veren durumlardan birisi de, nefes sıkıntılarıdır. Büyüyen karın,  diyaframı yaklaşık 4 cm yukarı iterek, akciğerleri sıkıştırır ve soluk verme sonrası hava keseciklerinde kalan artık hava azalır. Bu da daha kısa solunum ve nefesin yüzeyselleşmesi olarak yansır. Gebelik süresince, solunum hızı değişmez ancak, solunum hacmi, içeri alınan hava miktarı ve tutulan oksijen miktarı artırılır.

Gebeliğin erken dönemlerinden itibaren, nefes alma isteğinizin farkına varabilirsiniz. Bu solunum sıkıntısı olarak yorumlanmamalıdır, sadece solunum için sarf edilen çaba artmıştır. Bu çaba, gebelik hormonlarının beyindeki solunum merkezine direk etkisiyle oluşturulur. Gebelikte nefes darlığı

Gebeliğiniz ilerledikçe, bel ve sırt ağrılarınız aratabilir. Bel ağrısını ilk defa yaşıyorsanız, ani başladı ve şiddetliyse, erken doğumun habercisi olabilir.

Büyüyen karnınız, vücudunuzun ağırlık merkezini değiştirir ve karın kaslarınızı gerip, zorlayarak, zayıflatır. Değişen duruşunuzla, vücudun yükü, bel ve sırt kaslarınıza biner. Bir yandan da, gebelik hormonları, eklemleri ve aradaki bağları gevşettiği için, leğen kemiğinizi omurgaya bağlayan eklemler gevşer. Tüm bunlar, denge sorunları yaşamanıza ve uzun süre, oturma, yürüme ya da ayakta durmanız halinde bel ve sırt ağrılarına yol açar. Bu ağrılar, bir yük kaldırdığınızda, yatakta döndüğünüzde, ya da bir yere uzandığınızda da artabilir.

Op. Dr. Banu ÇİFTÇİ’nin Anlatımıyla Bu Haftayla İlgili Videolar

One Comment

  1. Aslı

    Banu hanım merhaba,24+3 haftalık gebeyim,doktorum bebeğin başaşağı pozisyon aldığını ve baskı yaptıgını söyledi,benim herhangi bir ağrım yok,fizyoterapistim bu nedenle biraz fazla tedirginim,erken doğum riskim fazla mı?

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.