Skip to main content
32. Hafta – Bebeğiniz bu hafta dünyaya gelirse hayata tutunma olasılığı yüksek…

32. Hafta – Bebeğiniz bu hafta dünyaya gelirse hayata tutunma olasılığı yüksek…

Gebeliğimizin 32. Haftasındayız.

Bebeğiniz bu haftada dünyaya gelirse her ne kadar solunum desteği gerekse de yaşama tutunma olasılığı yüksek. Bebeğiniz bu haftada nefes alıp verme çalışmalarını hızlandırdı. Bu solunum çalışması O nu doğduğunda ilk nefese hazırlıyor. Şu ana için bu alıştırmayı etrafını saran amniyon sıvısını içine çekip bırakarak yapıyor ama doğunca bu işi havayla yapmaya başlayacak. Bazen bebeğin solunum hareketini, ultrason sırasında yakalayabiliriz. Bazen de bebeğin anne karnında iyi durumda olduğundan endişelendiğimiz durumlarda uyguladığımız bir testin (biyofizik profil) önemli bulgularından biri de solunum hareketini izlemektir.

Artık bebeğinizin tüm duyuları gelişti ve yaşama hazır.

Bu haftalarda siz haftada 350-400 grama yakın kilo alıyorsunuz ancak bunun yarısı bebeğe gidiyor. Bebek doğum kilosunun 1/3- ½ sini son 7 haftada alır.

Bebeğin tırnakları tam olarak oluştu ve seyrek de olsa gerçek saçı var artık. Cilt artık daha yumuşak ve pembeleşti.

Bebeğinizin tüm boyu ortalama 43 cm, ağırlığı da ortalama 1850 gram. Önemli not

Çalışan anneler için bu hafta önemlidir. Çünkü hangi kuruma bağlı olursanız olun, bu hafta doğum izniniz başlıyor. Şu anki kanunlara göre doğum izni tek gebelik için doğum öncesi 8 hafta doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftadır. İkiz gebelikte bu doğum öncesi 10 haftadır. 40 haftalık bir gebelik süresi hesaplandığı için izniniz 32. Haftada, ikiz gebelikte de 30. Haftada başlar. Her ne kadar erken doğum yapma ihtimaliniz olsa da ya da doğum 40. Hafta değil de birkaç hafta önce de olsa, hesaplamada bu kullanılmaz. Doğum izninizi 32. Haftada başlatmak zorundasınız.

Kanunun size verdiği kolaylık, isterseniz bu izni kullanmayıp, bir kısmını doğum sonrasına aktarabilmenizdir. 37. Haftaya kadar çalışabilir ve kullanmadığınız 5 haftayı doğum sonuna aktarabilirsiniz. Ama her durumda 32. Haftada doktorunuzdan “çalışmasında sakınca yoktur” şeklinde rapor almak ve kurumunuza vermek zorundasınız. Aksi halde bu raporu geriye dönük alamayacağınızdan, hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Kendinizi iyi hissetseniz de 37. Haftada mecburen doğum iznine ayrılmak zorundasınız. 37. haftadan sonra çalışmak isteseniz de bunu doğum sonuna aktaramazsınız ve işyeri sahibi sizin çalışmanıza izin vermekle, yasal olarak suçlu olur. Yine 32. Haftada ayrılmadığınızda, 37. Haftaya kadar beklemek zorunda değilsiniz. Ne zaman kendinizi kötü hissederseniz o zaman ayrılabilirsiniz ve kullanmadığınız gün sayısı doğum sonrasına eklenir.

Bu haftalardan başlayarak, uyku problemleriniz artabilir. Bunun altında endişeleriniz, psikolojik sıkıntılarınız ve nefes sıkıntıları olabilir.

Op. Dr. Banu ÇİFTÇİ’nin Anlatımıyla Bu Haftayla İlgili Videolar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.