Skip to main content
31. Hafta – Bebeğinizin hareketlerini saatte ortalama 10 defa hissedebilirsiniz…

31. Hafta – Bebeğinizin hareketlerini saatte ortalama 10 defa hissedebilirsiniz…

Gebeliğimizin 31. Haftasındayız.

Bebeğiniz artık uzamak yerine, hızlıca kilo alıyor. Artık belki de şu ana kadar size ürkütücü gelen görüntü daha sevimli çünkü yanakları dolmaya başladı. Başını, sağa sola oynatabiliyor. Tüm vücut, kollar ve bacaklar tombullaşıp, cilt altı yağ dokusu biriktikçe, sevimliliği daha da artıyor.

Bebeğin hareketleri ortalama saatte 10 defa hissedebilirsiniz. Her ne kadar bebeğin hareketlerini takip etmek, bebeğin anne karnında iyi olduğunun en önemli göstergelerinden olsa da, çalışmalarda kanıtlanmış belirli bir sayı veya hesaplama mevcut değildir. Her bebeğin uyku uyanıklık dönemleri farklı olduğu gibi, hareketlilik durumu da farklıdır. Bunu en iyi siz bileceksiniz. Ne zaman uyuyup, ne zaman uyandığını, neyi sevdiğini, siz ne yiyince hareketlendiği bunu en iyi siz bilebilirsiniz. Burada önemli olan bir anormallik olduğunu hissedebilmektir. Böyle bir şey hissettiğinizde, öncelikle açsanız, karnınızı doyurun ve tatlı bir şeyler yiyin. Sol yan olacak şekilde uzanın ve istirahat edin. Hala hareket etmediyse, elinizle dokunarak uyandırmaya çalışın, yine hareket etmiyorsa, doktorunuzu aramalısınız.

Annelerin endişe ettiği bir konu da bebeğin siz hareket ettikçe, sıkışıp, rahatsız olması korkusudur. Bu korkuyu en çok özellikle sol yan olmak üzere yan yatış önerdiğimizde yaşayacaksınız. Yan yattığınızda bebeğiniz aşırı hareketlenecek ve bu durum sizi rahatsız olduğu hissini uyandırabilir. Merak etmeyin tam tersi bebeğin keyfi yerine geldiği için hareketlenir. Yan yatınca, bebeğe giden kan akımı arttığı için oksijenlenmesi de artacak ve daha aktif olacaktır. Gebeli̇kte Yatiş Pozi̇syonu

Bebeğiniz bu haftada daha da hareketlendiğini hissedeceksiniz. 30-32. Haftalar bebeğin en hareketli olduğu haftalar olacak. Amniyon sıvısı en fazla olan 750 cc miktarına ulaştığı için rahat hareket edebiliyor. Bu haftadan sonra ise artık sıvı miktarı sabit kalacak ama bebek büyümeye devam edeceği için yeri daralacak.

Bebeğinizin tüm boyu ortalama 41 cm, ağırlığı da ortalama 1650 gram. Önemli not

Uzun süre sırt üstü yatmanız, hatta son haftalarda birkaç dakika bile sırt üstü dönmüş olmanız, kan basıncınızı değiştirecektir. Büyüyen karın, kalbinize dönen ana damara basınç yaptığı için, kalbe dönen ve kalbin pompaladığı kan azalacak ve tansiyonunuz düşecektir. Aynı etkiyi, aniden ayağa kalktığınızda da baş dönmesi, bayılma hissi şeklinde hissedebilirsiniz. Bunun için, özellikle yataktan kalkarken, yavaş hareket etmeli ve yatarken olası sırt üstü dönüşünüzü engellemesi için, sırtınızın yan tarafına yastık yerleştirebilirsiniz.

İlk aylarda yaşadığınız duygusal dalgalanmaları bu haftalarda ve doğum yaklaştıkça tekrar hissedebilirsiniz. İlk aylardaki ruhsal sıkıntılar, gebeliğe alışma tedirginliğinin sonucuyken şu an yerini, doğumu merak etme, endişe duyma, iyi bir ebeveyn olabilecek miyiz, düşüncelerine bırakabilir. Hatta bu durum sizi çok rahatsız edebilir ve uyku sorunları, ağlama atakları yaşayabilirsiniz. Eğer azalmak yerine şiddetlenerek artıyor ve sizi çok ajite ediyorsa, bu durumu doktorunuzla paylaşmalısınız. Unutmayın ki, hayatınızın en özel dakikalarına hazırlanıyorsunuz. Bence bunun tadını çıkarmaya çalışın ve olası sağlık sorunlarınız için endişelenmeyi doktorunuza bırakın. Siz olayın keyfini çıkarmaya çalışın, sizin ve bebeğinizin sağlığı konusunda doktorunuza güvenin.

Her ne kadar meme dokusu süt vermeye hazır halde olsa da, hormonların etkisiyle bu sütün yapımındaki son basamak ve salınması baskılanır. Doğumda bebek çıkınca, gebelik hormonları hızla kandan temizlenir ve engel kalktığı için süt salınması başlar. Bazen, gebelikte sulu beyaz süte benzer bir akıntı, memelerden, sıktığınızda gelebilir. Bazen de sutyeninizde bu ıslaklığı görebilirsiniz. Bu normal bir durumdur ve her şeyin yolunda olduğunu gösterir.

Op. Dr. Banu ÇİFTÇİ’nin Anlatımıyla Bu Haftayla İlgili Videolar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.