Skip to main content
30. Hafta – Bebeğiniz mikroplarla savaşabilmek için kendi antikorlarını üretmeye başladı…

30. Hafta – Bebeğiniz mikroplarla savaşabilmek için kendi antikorlarını üretmeye başladı…

Gebeliğimizin 30. Haftasındayız.

Bu hafta bebeğinizdeki en önemli gelişme, şu ana kadar hazırlanan bağışıklık sistemiyle ilgili. Artık sadece sizin korumanız altında değil, mikroplarla savaşan kendi antikorlarını üretmeye başladı. Özellikle doğum sonrası 6 aya kadar sizden emzirmeyle geçen antikorlara ihtiyacı olacak. Bu nedenle gebelikte önerilen aşıları yaptırmanız çok önemli. Bebek aşıların sizde oluşturduğu antikorları kullanacak.

Son 6 haftada bebeğinizin boyu iki katına çıktı ve doğuma kadar artık boyu daha az uzayacak. Yine bu haftalardan sonra her bebek kendi gebelik potansiyeli ve annenin çevresel şartlarına göre daha farklı kilo alacak. Doğumdaki kilo farklılıkları bu haftalardan sonraki farklı büyüme ile ilgili.

Her ne kadar hareket edebileceği mekân azalsa da hala etrafında ortalama 750 cc sıvı var. İlerleyen haftalarda bebek büyüdükçe bu sıvı azalarak, yeri de azalacak.

Hala pozisyon değiştirmediyse korkmayın, baş aşağı pozisyona dönmek için daha yeterince zamanı var.

Gözlerin ışığa hassasiyeti iyice arttı. Görme mesafesi ise henüz birkaç santimetre ve bu doğuma kadar artacak. Bir mucize de yeni doğan bebekte odaklama kapasitesinin yaklaşık 20 cm olmasıdır. Bu mesafe bebeği emzirirken, sizin ve bebeğinizin gözleri arasındaki mesafeye denk gelecek. Bebeğin görme duyusu 

Bebeğinizin tüm boyu ortalama 40 cm, ağırlığı da ortalama 1500 gram. Önemli not

Gebelikte en çok etkilenecek vücut sistemlerinin başında sindirim sistemi gelir. Gebelik hormonlarının etkisiyle, oluşan kas gevşemesi ve büyüyen karnınızın sıkıştırması, tüm mide, bağırsak hareketlerini, dolayısıyla sindirimi yavaşlatır. Mide daha geç boşalır, besinler daha uzun süre sindirim sisteminde kalır. Bunun sonucu, mide yanması, hazımsızlık ve kabızlıktır. Bir yandan da, yemek borunuzla, mide arasındaki kapakçık gevşeyerek, midedeki asitli içeriğin, yukarı yemek borusuna kaçmasına yani ağza acı su gelmesi olarak tariflenen refluya yol açar.

Daha önce hemoroit rahatsızlığınız varsa, bunun gebelikte büyüdüğünü ve daha çok rahatsızlık verdiğini göreceksiniz. Daha önce hiç karşılaşmamış biri de hemoroiti ilk defa gebelikte yaşayabilir ve alışık olmadığı bu durum, özellikle son aylarda çok rahatsız edebilir. Büyüyen karnınız, kalbe dönen kan akımını azaltacağı için, vücudun alt kısmındaki toplardamarlarda göllenme görülür. Bunun bir sonucu bacaklarda şişlik, ödem olduğu gibi diğer sonuçları da makat bölgenizdeki toplardamarın kan akımının bozulması sonucu, hemoroitlerdir. Hemoroitler için, kabızlığı önlemeli, bunun için de bol lifli gıda ile beslenmeli ve düzenli egzersiz yapmalı ve bol sıvı almalısınız.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.