Skip to main content
29. Hafta – Bebeğinizin beyin aktivitelerinin gözlenmesi, rüya görebildiğini düşündürüyor…

29. Hafta – Bebeğinizin beyin aktivitelerinin gözlenmesi, rüya görebildiğini düşündürüyor…

Gebeliğimizin 29. Haftasındayız.

Beyin aktivitelerinin gözlenmesi, bebeğin rüya görebildiğini düşündürüyor.

Bebeğinizin böbrek üstü bezlerinde, plasenta tarafından estriol isimli hormona dönüştürülecek madde üretilmeye başlandı. Bu madde vücudunuzda süt salınımını sağlayacak olan prolaktini uyaracak. Bir başka deyişle bebeğiniz bu haftada bile gelse süt yapımınız başladığı için emzirebileceksiniz.

Bu dönemden sonra her geçen gün bebeğinizin hayata daha güçlü ve daha sağlıklı başlama şansını artıracak. Artık beyni solunum hareketlerini ritmik bir düzene koydu ve vücut ısısını daha iyi kontrol ediyor. Her geçen hafta bebeğiniz erken doğarsa, solunum desteği ihtiyacını azaltacak.

Kemiklerde kalsiyum depolanması artan miktarda devam ediyor. Son üç ayda her gün bebeğinizin iskelet sistemi yaklaşık 250 miligram kalsiyum depoluyor.

Bebeğinizin tüm boyu ortalama 39 cm, ağırlığı da ortalama 1350 gram. Önemli not

Bebeğinizin hareketlerini artık çok daha net hissediyorsunuz. Hatta bazen, neresi olduğunu bile ayırt edebilirsiniz. Ultrason sırasında doktorunuza sormak, tahminlerinizi değerlendirmenizi sağlayacaktır. Her bebeğin ve her bireyin olduğu gibi anne karnındaki bebeğin de kendine özgü hareketliliği vardır. Bunu en iyi siz bilebilirsiniz. Ne zaman daha aktif olduğunu, hangi pozisyonunuzu ya da hangi yiyeceği daha çok sevdiği gibi.

Her ne kadar biz hekimler, bebeğin hareketlerini saymayı önersek de, bu aslında çok kolaydır. Size garip gelen bir hareket azlığı ya da uzun süre hareketsizlik sizi zaten uyaracaktır. Dolayısıyla, saatte şu kadar hareket etmeli diye dikkatinizi toplayıp, elinizde saat saymanız çok mantıklı değildir ve size sadece endişe verir.

Hareketlerde her zamankine göre bir azlık hissediyor ve size garip gelen ve yavaşlama varsa, ya da bir süredir hareketsizse, o zaman saymak gerekecektir. Böyle bir durumda, uzanın ve sol yan yatın, açsanız karnınızı doyurun ve sonrasında şekerli bir şeyler yiyin. Hala hareket etmediyse, elinizle dokunarak uyarı verebilirsiniz. Bu da başarısızsa, doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz bebeğin anne karnında iyilik halini değerlendirecek bazı testler yapacaktır. Biyofizik profili

Op. Dr. Banu ÇİFTÇİ’nin Anlatımıyla Bu Haftayla İlgili Videolar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.