Skip to main content
28. Hafta – Kirpiklerin çıkmaya başladığı gözlerini kırpmaya bile başladı.

28. Hafta – Kirpiklerin çıkmaya başladığı gözlerini kırpmaya bile başladı.

Gebeliğimizin 28. Haftasındayız.

Bebeğinizin görevi şu anda hayati organ gelişimlerine son noktayı koymak, son rötuşları yapmak.

Bebeğiniz artık kirpiklerin çıkmaya başladığı gözlerini kırpmaya bile başladı. Gözyaşı da üretebiliyor artık. Ne de olsa yakında çok kullanacak.

Her ne kadar biraz yumuşak da olsa kemikler iyice belirdi.

Görme duyusu geliştikçe, rahimden yansıtılan ışığa tepki verebiliyor. Güneşlendiğinizde bunu daha iyi hissedeceksiniz.

Emme ve yutma yetenekleri iyice gelişti.

Vücut yağ oranı şimdilik %2-3 seviyesinde.

Bebeğinizin yeri daralmaya başladı. Dolayısıyla artık çok sık büyük hareketlerle pozisyon değiştiremeyecek. Ultrasonda önemli bir faktörde bebeğin pozisyonudur. Bebekler rahim içerisinde su dolu bir havuzda yüzer gibi yer çekimsiz ortamda her yöne hareket ederler. Son haftalara doğru ise artık doğuma yakın, asıl pozisyonlarını alırlar. Ultrason sırasında bebeğin pozisyonu sadece O andaki durumunu ifade eder çünkü bebekler çok sık yer değiştirirler. Bu haftalarda da bebeğiniz ultrasonda ters duruşta olabilir. Bebekler doğumda %96 baş gelişle doğarlar. %3 gibi bir kısmı makat gelişle, kalan %1 ise yatay veya diğer alın, yüz gibi gelişlerle doğarlar. Bu haftalarda özellikle ilk gebeliklerde pozisyonun baş geliş olmasını bekleriz ama değilse endişelenmeyin. Büyük kısmı normal pozisyona dönerler hatta bu dönüş doğum sancılarının başlamasıyla bile gerçekleşebilir.

Bebeğinizin tüm boyu ortalama 38 cm, ağırlığı da ortalama 1200 gram. Önemli not

Bebeğimizin organları ilk 3 ay oluştu, ikinci 3 aylık dönemde büyüdü ve şimdi de doğuma hazırlık başlıyor. Bu son üç ay, vücudunuz doğuma hazırlanacak ve bebeğiniz tam olarak dışarıda yaşayabilir özellikleri kazanacak. Daha ziyade, büyüyen karnınızı fiziksel olarak oluşturduğu sıkıntılarla karşı karşıya kalacağız. Mesela, bel ağrısı, uyku problemleri, nefes sıkıntıları gibi.

Kan grubunuz Rh- ve eşinizinki de Rh + ise, yani kan uyuşmazlığınız varsa, doktorunuz bu hafta uyuşmazlık iğnesi yaptırmanızı isteyebilir. Bunun amacı, bebeğinizin kan hücrelerine saldıracak antikor üretimini engellemektir. Doğumda bebeğinizin kan grubu Rh + saptanırsa, ikinci bir doz alacaksınız. Bazı hekimler de, doğum öncesi, uyuşmazlık iğnesini gerekli görmez ve gerekirse, doğum sonrası yaparlar.

Şeker yükleme testi hala yaptırmadıysanız, bu hafta son haftanız.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.