Skip to main content
26. Hafta – Bebeğinizin göz kapakları açıldı.

26. Hafta – Bebeğinizin göz kapakları açıldı.

Gebeliğimizin 26. Haftasındayız.

Şu ana kadar birleşik olan göz kapakları artık dünyaya açılıyor. Gözleri neredeyse tamamen oluştu. Bebeklerin hepsinin anne karnında mavi gözlü olduğunu biliyor muydunuz? Ama tam göz rengini doğduktan birkaç ay sonra öğrenebileceğiz.

Artık uyku periyotları daha uzun ve şanslıysanız size ayak uydurmaya çalışıyor.

Bu hafta bebeğinizin işitme ve görme duyusu açısından önemli bir dönüm noktası. 18. Haftada başlayan iç kulak ve orta kulak sistemleriyle, sinir bağlantıları bu haftada tamamlanıyor. Takip eden birkaç haftada seslere çok daha hassas olacak. Bir ay içerisinde, ani bir gürültü duyduğunda zıpladığını hissedeceksiniz. Rahim ve içindeki sıvı sesleri çok kolay iletmektedir.

Bebeğinizin içinde yüzdüğü amniyotik sıvıyı solunum sistemine çekip, bırakması, akciğer gelişimi için çok önemlidir. Bu solunum hareketi çalışmaları, aynı zamanda O‘nu ilk nefesine hazırlıyor. Havayla yapacağı solunum için şu an için sıvı kullanmak zorunda.

Bebeğinizin tüm boyu ortalama 35 cm, ağırlığı da ortalama 850 gram. Önemli not

Gebelik sürecinde saçları artan ve güçlenen yalnızca bebeğiniz değil. Siz de hayatınızın hiçbir döneminde olmadığı kadar güçlü ve sık saçlara sahip olacaksınız. Östrojenin sağladığı bu sıklık, doğum sonrası dökülme şeklinde kendini gösterecek.

Gebelikte tansiyon yükselmesine, diğer organların da katıldığı ve idrardan protein kaybının eşlik ettiği duruma “preeklampsi-gebelik zehirlenmesi” adını veriyoruz. Her ne kadar doğuma yakın daha belirgin olsa da bu haftalarda belirtileri başlayabilir. Gebelikte tansiyon yüksekliği, 20. Haftadan önce saptandıysa buna” kronik hipertansiyon”, 20. Haftadan sonra saptandıysa, “gebeliğe bağlı tansiyon” diyoruz. Her ikisi de hem bebek hem anne adayının sıkı takibini gerektiriyor.

Gebelikte bacaklarda ödem görülebilse de, özellikle yüzde ve ellerde ödem, ani bir ödem artışı, haftada 2 kilodan fazla kilo artışı, hiç alışılmadık ve ani başlayan bir baş ağrısı ya da görme bulanıklığı, karın ağrısı gebelik zehirlenmesinin bulgusu olabilir ve hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.