Skip to main content
25. Hafta – Bebeğiniz, ayaklarına dokunmaya, tutmaya çalışıyor…

25. Hafta – Bebeğiniz, ayaklarına dokunmaya, tutmaya çalışıyor…

Gebeliğimizin 25. Haftasındayız.

Bu hafta, plakla kapalı olan burun delikleri açıldı.

Bu haftalardan sonra bebeklerin anne karnında gelişimi hakkındaki bilgilerimiz erken doğan bebekleri inceleyebildiğimiz için artıyor. Doğduklarında sahip olduğu yaşamsal veriler, duyularının ne olduğu bize daha kesin bilgiler veriyor.

Bebeğinizin en sevdiği hareketlerden biri de doğduğunda da yapacağı gibi ayaklarına dokunmak, tutmak hatta ağzına götürmeye çalışmaktır. Bazen anne baba adayları bunu yerin darlığına bağlamaktaysa da sebep öğrenme ve keşif çabasıdır. Bebeğinizin öğrenmesi

Uyku düzeni artık olgunlaştı ve sizin fark edebileceğiniz bir düzen oluşturmaya başladı.

Saçları iyice belirginleşti ve rahim içinde görme şansımız olsaydı, saç rengini de görebilecektik. Bu arada mide bulantınız fazla mı oluyor? Acaba bebeğin saçlarıyla mı ilgili?

Bebeğinizin tüm boyu ortalama 33 cm, ağırlığı da ortalama 725 gram. Önemli not

Günün sonunda, bacaklarınızda, bileklerinizde ve ayaklarınızda şişlik, ödem görebilirsiniz ve özellikle ilerleyen haftalarda bu sizi en rahatsız eden durum olarak kalabilir.

Vücutta artan su tutulumuyla beraber, vücudun alt kısmından kalbe dönen kanın azalması, bacaklarda, kanın göllenmesine ve fazla sıvının hücre dışına çıkmasına sebep olur ve ödem oluşturur.

Doğumdan sonra kısa süre içerisinde, vücudunuz bu ödemi atacak. Bunu, sık idrara çıkma ve terleme yoluyla ve büyüyen rahim engeli damarların önünden kalkacağı için başarabilecek. Gebelikte yapabileceğiniz ise, sol yan yatmak, uzun süre ayakta kalmamak veya sabit oturmamak, her fırsatta, bacakları yukarı kaldırarak, dinlenmektir. Egzersizle, kan dolaşımını artırmak ve varis çorabı giymek de yardımcı olacaktır. Ödem sebebiyle, su içmeye çekinebilirsiniz ama tam tersi susuz kalmak, ödemi artıracaktır. O nedenle bol sıvı almalısınız. Ayak numaranız gebelikte 2 numara artabilir ve yüzüklerinizi çıkaramayabilirsiniz. Bu nedenle, ödem başlamadan, yüzüklerinizi ya da bileziklerinizi çıkarmak doğuma hazırlıkta önemlidir.

Gebelikte bacaklarda şişlik ve ödem her ne kadar normal olsa da, ani olarak ortaya çıktı ve çok arttıysa veya ellerde ve özellikle yüzde oluştuysa, gebelik zehirlenmesi bulgusu olabilir. Hemen tansiyonunuzu ölçüp, yüksek olmadığından emin olmalı ve doktorunuzu aramalısınız.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.