Skip to main content
24. Hafta – Bebeğiniz yaşamın sınırında…

24. Hafta – Bebeğiniz yaşamın sınırında…

Gebeliğimizin 24. Haftasındayız.

Bebeğiniz yaşam sınırına gelmeye başladı. Bu hafta, premetüre bebeklerde yenidoğan yoğun bakım şartlarında, bebeklerin yaşama ihtimali olan bir hafta olarak kabul ediliyor ve bu haftada doğarsa yaşama şansı ortalama %50 olacak.

Hukuki yönden de farklı ülkelerde değişir şekilde, bebek artık bir birey olarak kabul edilir ve miras hukukunda belirleyicidir. Aynı zamanda ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi yeni gelişen bir kavram olan “fetus hakları” nda önemli bir haftayı teşkil eder. Bu haklar, anne karnında sakatlık saptanan bir bebeğe yaşama hakkı verilip verilmemesinde bebeğin de haklarının bir birey olarak gözetilmesi esasına dayanır.

Birey olarak kabul edilmek ya da başka bir deyişle “yaşam ne zaman başlar” konusu bilimsel, dini, felsefi ve etik anlamda çok derin bir tartışma konusu olmuştur ve hiç çözümlenemeyeceği ve farklı bakış açıları olacağı nettir.

Bilimsel anlamda bir bakış belki bebeğin bu haftada artık öğrenme ve bilincinin geliştiğinin kanıtı olan; uyarılara refleksle değil de bilinçle cevap vermesi olabilir.

Bebeğinizin yaşama şansı kazanmasının en önemli sebebi, akciğer gelişiminde önemli bir safhaya geçilmesidir. Akciğerlerde çoktan oluşmuş olan solunum ağaççıkları hava keseciklerine bağlanmıştır. Ve hava keseciklerinin içini örten, surfaktan adlı sıvı üretimi başlamıştır. Bu sıvı, soluk verirken, hava keseciklerinin sönmemesini sağlar ve 34. Haftada tamamlanır. Bu nedenle erken doğum tehdidi olan 24-34 hafta arasındaki gebelerde, bebek doğana kadar zaman kazandırması için doğumu durdurmaya çalışır ve bir an önce surfaktan yapımını artıran ve dolayısıyla akciğer gelişimini hızlandıran kortizon içeren bir ilaç veririz.

Cildi hala ince ama pigmentler depolandıkça ve kırışıklıkların içini cilt altı yağ dokusu doldurmaya başladıkça kalınlaşacak.

Bu haftada hıçkırıkları da dışarıdan net olarak ayırt edebilirsiniz. Bebeğiniz sürekli hareket ediyormuş gibi gelebilir. Dışarıdan dokunmanıza ve farklı bir sese tekme ile karşılık verecektir. Ultrason sırasında da proba karşı bu tekmeleri izlemenin çok keyifli olduğu bir gerçek.

Bebeğinizin tüm boyu ortalama 31 cm, ağırlığı da ortalama 600 gram. Önemli not 

Gebelikte değişen metabolizma sonucu vücudun kan şekeri düzenlemesi de değişir.

Gebelik süreci, insülün direncine yol açan bir dönemdir, bu nedenle diyabete yatkınlığı gösterebileceği için, özellikle gebelik diyabeti geçiren kadınlar her ne kadar doğumdan sonra normale dönse de ileriki yaşamlarında artmış tip 2 diyabet riski taşırlar. Bu karbonhidrat metabolizması değişiklikleri gebeliğin 24.Haftasından sonra kendini gösterdiği için her gebe kadına şeker yükleme testi yapılmasını ve gebelik diyabetinin araştırılmasını öneririz. Bazı hekimler ise ailede bir risk faktörü yoksa gerek duymayabilirler.

Gebeliğin başında bakılacak olan açlık kan şekeri, diyabet ya da glikoz metabolizması bozukluğu olup olmadığını gösterir. Eğer normalse, gebelik şekeri için tarama testi, 24-28. Haftalar arasında yapılır. 50 gr yükleme şeklinde 1 saatlik tarama testi yapılır ve sonuç yüksek çıkarsa, tanı için 4 saatlik 100 gr glikoz yükleme testi yapılır. Bazı hekimler ise 75 gr 2 saatlik yükleme testini, tarama ve tanı için tek test olarak kullanırlar. Şeker Yükleme Testi

Gebelik diyabeti, hem anne hem bebek için riskler taşıdığından tanısı konulması çok önemlidir. Tedavi edilemeyen, ya da atlanan gebelik diyabeti, bebeğin aşırı iri olmasına, doğumda yaralanmalara, sezaryen gerekliliğine ve yeni doğanda şeker düzeylerinde bozukluğa yol açabilir.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.