Skip to main content
23. Hafta – Bebeğiniz artık sizin sesiniz dışındaki sesleri de ayırt etmeye başladı.

23. Hafta – Bebeğiniz artık sizin sesiniz dışındaki sesleri de ayırt etmeye başladı.

Gebeliğimizin 23. Haftasındayız.

Erkek bebek bekliyorsanız, bu haftada testisler, karın bölgesinden erişkindeki genital bölgeye inmeye başladı ve 32. Haftada bu tamamlanacak.

Bebeğiniz hala çok ince ve zarif ama kol ve bacak uzunluğu oranları, yeni doğan bebekteki normal oranına ulaştı. Baş hala büyük ama doğduğunda da böyle olacak.

Bebeğin işitme duyusu artık çok hassas öyle ki anne dışı sesleri de ayırt edebilir. Babası belki O’nunla konuşmayı deneyebilir. Bebeğin anne karnında duyduğu sesler, annenin iç organ sesleriyle beraber, annenin vücudu ve amniyon sıvısından geçerek ona ulaştığı için uğultulu ve O’na huzur veren bu sesi doğduğunda çok arayacak. Bu nedenle bu sese çok benzeyen saç kurutma makinesi, elektrikli süpürge ve araba motorunun çıkardığı ses, bebeğiniz doğduğunda, uykusuz gecelerinizde en büyük yardımcınız olacak.

Bebeğinizin tüm boyu ortalama 30 cm, ağırlığı da ortalama 500 gram. Önemli not

Bilekler, bacaklar veya yüzünüzde, örümcek şeklinde, ince damarlanmalar görebilirsiniz. Östrojen artışına bağlı olan bu durum normaldir ve rahatsızlığa yol açmayıp, genelde gebelik sonrası düzelirler.

Karnınız bazıları tarafından dışarıdan gebe olduğunuzu hissettirebilir. Ama hala fark edilmiyorsa endişelenmeyin. Bu genelde bir sorun olduğu anlamına gelmez. Her kadında karın büyümesi bireysel olarak farklıdır. Bazı kadınlarda çok daha erken karın çıkarken, bazılarında, aylarca fark edilmeyebilir. Bebeğin gelişimi normal olduğu sürece bu önemsizdir. Genelde ilk gebeliği olan ve sıkı karın kaslarına sahip kadınlarda, karın daha geç belli olur. Erken haftalarda hissettiğiniz ve sevdiğiniz ise maalesef bebek değil, artan karın içi gazdır.

Bu haftalardan itibaren, karın, basen, kalça ve memelerde kaşıntıyla beraber, çizgi oluşumu, yani çatlak oluşumu başlayabilir. Bazı kadınlarda çatlak hiç görülmezken, bazı kadınlarda çok yoğun olabilir yani sebep tamamen genetiktir. Annenize gebeliğindeki çatlak durumunu sormanız, size de bilgi verebilir. Doğumdan sonra hafiflemesine rağmen, gri-beyazımsı bir renk alabilir ve kalıcı olabilir. Her ne kadar piyasada çok sayıda çatlak oluşumunu önleyici olduğunu öne süren ürünler olsa da, bilimsel olarak bilinen nemlendirme dışında hiçbir etkileri yoktur. Bu nedenle, nemli tutarak, çatlak derinliğini azaltma ve kaşıntıyı önleme adına basit bir bebe yağı ya da badem yağı yeterli olacaktır.

One Comment

  1. Figen Yaman

    Doktor hanim iyi günler. Ismim Figen Yaman.
    Bir konu danisacaktim size.
    Dudagimda ucuk cikti ve gecmesi icin prednol-a adinda bir pomad surdum bir iki kere. Sonra kullanmamam gerektiğini ogrendim. Acaba bebege bir zarari olmus mudur icim rahat degil. Konuyla ilgili donus yaparsaniz cok memnun olurum.
    Iyi calismalar.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.