Skip to main content
21. Hafta – Artık gebelik serüveninizin tam ortasına geldiniz…

21. Hafta – Artık gebelik serüveninizin tam ortasına geldiniz…

Gebeliğimizin 21. Haftasındayız.

Artık bebeğiniz gebeliğin kalan kısmında asıl görevini yapmaya hazır; büyümek, kilo almak.

Düzenli olarak, amniyon sıvısını içerek besleniyor ve su ihtiyacını gideriyor, idrarını yapıyor ve soluk alıp veriyor (şimdilik hava yerine su soluyor). Bu amniyon sıvısı havuzu, 3 saatte bir kendini yenilediği için bu yönden de çok şanslı.

Kaşları ve göz kapakları tamamen seçilebiliyor. Göz kapakları henüz kapalı ama göz kürelerini içeride hareket ettirebiliyor. Bunu ultrasonda bebeğin göz içi merceğinin hareketinden anlamak hiç de zor değil.

Kelebek çırpınması gibi zarif hareketler artık yerini daha güçlü acımasız tekme ve yumruklara bırakıyor. Sevdiklerimizi tekmelemeye anne karnında başlıyoruz ya…

Hatta artık O nu tanıdıkça hareket şeklini ve alışkanlıklarını daha net anlayacaksınız.

Bebeğinizin tüm boyu ortalama 28 cm, ağırlığı da ortalama 310 gr. Önemli not

Her ne kadar bu haftalar kendinizi çok iyi hissedeceğiniz dönemler olsa da bazı estetik sorunlar sizi rahatsız edebilir. Bunun sebebi, gebelikte değişime uğrayan cilt yapınızdır. Artan metabolizma sonucu vücutta artan ısı cilt yoluyla azaltılmaya çalışılır. Bunun için de ciltteki damarlara olan kan akımı artacaktır. Bunun sonucu ise, avuç içi ve ayak tabanlarınızda kızarıklık, diş eti kanaması ve burun kanamalarıdır.

Gebelikte diş bakımı özellikle dikkat isteyen bir konudur. Artan diş eti kanaması sebebiyle fırçalamaktan çekinmeniz, hijyenin bozulmasına ve diş eti enfeksiyonlarına yatkınlık yaratabileceği için, tam tersi daha fazla fırçalamalısınız. Burada yapabileceğiniz yumuşak bir diş fırçasına geçmek olabilir.

Ayrıca, halk arasında her gebelikte bir diş kaybedildiği gibi yanlış bir inanış vardır. Bilimsel olarak, gebelikte diş çürümelerinde artışa dair bir kanıt yoktur. Belki de bu hurafede, artan kalsiyum ihtiyacının annenin depolarından karşılanılması gerektiği için annenin kemik ya da dişlerinden kalsiyumun kana serbestleştiriliyor olması yatabilir.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.