Skip to main content
20. Hafta – Artık bebeğinizin kıpırdanmalarını hissediyorsunuz…

20. Hafta – Artık bebeğinizin kıpırdanmalarını hissediyorsunuz…

Gebeliğimizin 20. Haftasındayız.

Artık gebelik serüveninizin tam ortasına geldiniz.

Bebeğiniz artık daha sık yutkunma hareketi yaparak, sindirim sistemi için alıştırma yapıyor.

Bebeğin mekonyum dediğimiz ilk dışkısı barsaklarda birikiyor. Koyu yeşil, yapışkan olan bu madde doğduktan sonra bebeğin bezinde göreceğiniz ilk kakasını oluşturacak. Bazen de bebek bu dışkıyı özellikle doğuma yakın rahim içinde yapmakta ve bunu yutması doğum sonrası çok ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Bebeğinizin uyku uyanıklık dönemleri oturmaya başladı. Erişkin bir insan gibi tüm uyku evrelerini yaşamaya başladı.

İlk gebeliğiniz de olsa bebek hareketlerini hala hissedemiyorsanız bu doktorunuza iletmeniz gereken bir durumdur. İlk hareketler kelebek çırpınması şeklinde olup sonra kendini daha belirgin ve koordine hareketlere bırakacak.

Kız bebekte ise rahim ve yumurtalıklar tamamen oluştu ve hayatı boyunca sahip olacağı en fazla sayıda olgunlaşmamış yumurta içeriyor. Zaman saati daha şimdiden işlemeye başlayarak bu haftadan sonra azalmaya, yok olmaya başlayacak ve menopoz döneminde tamamen tükenecek. Ne yazık ki daha anne karnında yaşlanmaya başlıyoruz…

Bebeğinizin tüm boyu ortalama 22 cm, ağırlığı da 250 gr. Önemli not

40 haftalık gebelik serüveninizin tam ortasına geldiniz. Rahminizi artık tam göbek deliğiniz hizasında hissedebilirsiniz.

Gebelikte gıdalarla alınması yeterli olmayıp, dışarıdan takviye şeklinde önerdiğimiz 2 madde, folic acid ve demirdir. Folic acidi ilk 3 ay kullandık ve bebeğin omurgası kapandığı için artık takviye gerekli değil. Demir yani kan haplarınızı ise daha önceden bilinen bir kansızlığınız yoksa bu haftada almaya başalayacak ve doğumdan sonraki 3 aya kadar devam edeceksiniz. Demir takviyesine 20 haftada başlama sebebimiz, annenin kan hacmindeki artışın bu haftadan sonra hızlanması ve bebekle beraber artan ihtiyaç için demir gerekliliğidir. 

Bu haftadan sonra en iyi yatış pozisyonu artık yan yatmak ya da en azından göbeğinizi yana doğru düşürerek yatmaktır. Sırt üstü yatmak, özellikle ilerleyen haftalarda, karnınızın büyümesiyle, kalbinize dönen kan akımını azaltacağı için tansiyon düşüklüğüne ve bebeğin sıkıntıya girmesine sebep olabilir.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.