Skip to main content
19. Hafta – Bebeğinizin saçları belirmeye başladı…

19. Hafta – Bebeğinizin saçları belirmeye başladı…

Gebeliğimizin 19. Haftasındayız.

Bu hafta, saçları belirmeye başladı.

Bebeğiniz kızsa, yumurtalıklar, yumurta hücresi içeren foliküller içeriyor. Bu yumurtalardaki kromozomlar, daha sonra torununuzun genetik materyalinin yarısını oluşturacak.

Öğrenme başlangıcının ilk belirtileri etrafını keşfe başlaması olsa gerek. Etrafını saran keseye dokunurken, kendi yüzüne dokunurken, kordonunu tutmaya çalışırken, bacaklarıyla tırmanmaya çalışırken yakalayabiliyoruz bu mucizeleri.

Bebeğinizin tüm duyuları inanılmaz bir hızda gelişiyor. Zaten 2. üç aylık dönemin çoğunu bu gelişim oluşturuyor. Felsefi ekoller anlamında, “duyular mı düşünme mi başlangıçtır?” bilgisini verebilir belki…

Beyinde tüm duyular için özelleşmiş bölgeler tasarlandı bile. Koklama, tatma, duyma, görme, dokunma ile ilgili özelleşmiş hücreler ve yerleri belirlendi.

26. haftada netleşse de bazı araştırmalar bu haftada annenin sesini de ayırt edebildiğini gösteriyor. Dolayısıyla, onunla konuşmanız, ona şarkı söylemeniz, ona bir şeyler okumanız hiç de garip olmayacaktır.

Vernix caseosa dediğimiz koruyucu bir katman deri üzerinde oluşmaya başladı. Beyaz, yağlı ve doğumda üzerinde göreceğiniz bu madde, bebeğinizin cildini 9 ay boyunca amnion sıvısına sürekli temastan ve sürtünmeden koruyacak.

Bebeğinizin tüm boyu ortalama 20 cm, ağırlığı da ortalama 210 gr. Önemli not

Gebelikte tüm vücut sistemleriniz etkilenmekle beraber, en dramatik değişikliklerden birini kalp, dolaşım sisteminde göreceğiz. Kalbin yükü, bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak üzere 1.5 kat artacak. Aynı zamanda, içinde bulunduğunuz 2. üç aylık dönem, hayatınız boyunca kan basıncınızın en düşük olacağı dönem olacak. Küçük tansiyonunuzu, 30 veya 40 mm Hg ölçerseniz, şaşırmayın. Bu kendinizi halsiz ve yorgun hissetmenize sebep olabilir. Özellikle baş dönmesi de hissettiğiniz zaman, sırt üstü uzanarak, bacaklarınızı duvara, kalp seviyenizin üzerine gelecek şekilde, yukarı kaldırarak yaslayın. Tuzlu ayran gibi bir içecek de iyi gelecektir.

Gebelikte her kontrolünüzde, sağlık personeli tansiyonunuzu ölçecek. Bunun sebebi, daha ziyade gebelikte bizi çok korkutan kan basıncı yükselmesidir. Küçük tansiyonunuzun 90 mm Hg ve üzerinde olması, doktorunuzu aramanızı gerektirecek bir sebeptir.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.