Skip to main content
17. Hafta – Bebeğinizin ter bezleri oluşmaya başladı…

17. Hafta – Bebeğinizin ter bezleri oluşmaya başladı…

Gebeliğimizin 17. Haftasındayız.

Bu hafta ter bezleri oluşmaya başlıyor.

Bebeğiniz artık plasentasıyla eşit ağırlığa ulaştı.

Özelleşmiş bir yağ dokusu olan ve fetal hayatta asıl yağ dokusunu oluşturan kahverengi yağ dokusunun cilt altında birikimi başladı ve bebeğinizin vücut ısısını düzenliyor.

Bebeğinizin iskelet dokusu yumuşak kıkırdak dokusundan sert, kalsiyum birikmesiyle sert kemik dokusuna dönüşmeye, kemikleşmeye devam ediyor. Bebeğin hareket gelişimi

Bebeğinizin tüm boyu ortalama 16 cm, ağırlığı da ortalama 130 gr.  Önemli not

Gebelikte sık yaşayabileceğiniz denge problemleri, bu haftada başlayabilir. Gebelik ilerledikçe, vücudunuzun ağırlık merkezi değişeceği için, buna uyum sağlamak için, belinizi öne doğru kavis yapma gerekliliği duyabilirsiniz ve bu da bel ve sırt ağrılarına sebep olabilir. Egzersiz faydalı olacaktır.

Yine bu denge sıkıntısından dolayı özellikle düşme riski olan hareketlerden uzak durmalısınız.

Gebelikte ne babet tarzı topuksuz ne de yüksek topuklu ayakkabıları tercih ediyoruz. En uygunu birkaç cm yüksekliğindeki topuklu ayakkabılar olacaktır. Bu yükseklik, hem dengenizi korumanızı kolaylaştıracak hem de bel ve sırt ağrılarını önleyecektir.

Tüm gebelik boyunca gözde kuruluk hissedebilirsiniz. Bu sizi rahatsız ediyorsa, suni gözyaşı damlaları kullanabilirsiniz. Kontakt lens kullanıyorsanız, kuruluk gözlüğe geçmenizi gerektirebilir. Aynı zamanda, kornea kalınlığı da gebelikte az da olsa değişebileceği için, kontakt lenslerinizde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ama bir rahatsızlığınız yoksa gebelikte kontakt lens kullanımında bir sakınca yoktur.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.