Skip to main content
16. Hafta – Bebeğinizin ayak tırnakları da oluşmaya başladı.

16. Hafta – Bebeğinizin ayak tırnakları da oluşmaya başladı.

Gebeliğimizin 16. Haftasındayız.

Bu hafta, ayak tırnakları da belirmeye başladı.

Bebeğinizi şu ana kadar tüm vücuduyla beraber kıvrık ve öne doğru duran başını artık daha dik tutabiliyor.

Gözler iyice başın ön kısmına gelerek, asıl pozisyonuna geldi. Kulaklar da asıl yerini aldı.

Bu haftalar bebeğinizin yerinin en geniş olduğu haftalar. Ultrasonda yerinin nasıl rahat ve geniş olduğunu görebilirsiniz. Bu hareketlerine de yansır.

İlk gebeliğiniz değilse daha bu haftalarda bebek hareketlerini hissetmeye başlayabilirsiniz. Haftalar ilerledikçe artan kas gücü ve sinir koordinasyonuyla daha da belirginleşecek. İlk gebeliğinizse 21. Haftaya kadar hareket hissetmeyebilirsiniz.

Evet, artık bebeğin cinsiyetini doktorunuza sorabilirsiniz. Özellikle erkek bebekte anlamak daha kolay olacaktır. Kız bebek cinsiyetini göstermemek için biraz naz yapıyor olabilir. Bebeğin cinsiyeti daha döllenmede belirlidir ama bizim bunu görebilmemiz için ultrasonda genital bölgesinde dış genital organını görmemiz gerekir. O nedenle bu haftaya kadar bekledik. Çünkü dış genital organlar 14. Haftadan sonra tamamlanır. Yani 13. Haftadan önce bebeğin cinsiyetini göremediğimizden değil, henüz oluşmadığından anlayamayız. Bu haftadan önce düşük sebebiyle direkt gözlemleyebildiğimiz bebeklerde genital bölgenin henüz kız ya da erkek bebek yönünde farklılaşmadığını görmemiz bunu kanıtlar. Bunun öncesinde başka bir yöntemle (kemik yapısı vs.) anlamak mümkün değildir.

Bebeğinizin tüm boyu ortalama 14 cm, ağırlığı da ortalama 100 gr. Önemli not

Rahminiz artık, göbeğe doğru büyümesinin yarı yolunda. Rahmi karın boşluğunda tutan bağlar, rahmin büyümesine ayak uydurabilmek için iyice gerildiğinden kasık ağrılarınız olabilir. İki taraflı hissedebileceğiniz bu ağrılar özellikle pozisyon değiştirdiğinizde ve yorgun geçen bir günün sonunda olur. Bu ağrılar dinlenmekle geçecektir.

Eğer ilk gebeliğiniz değilse, bebeğin hareketlerini hissedebilirsiniz. Halk arasında bu “canlanma” diye ifade edilir. Göbeğinizde dalgalanma, kelebek kanat çırpması ya da gaz baloncukları gibi bir his bırakabilir. Daha önce gebelik yaşanmışsa, bu hareketler, 16. haftadan itibaren hissedilebilirken, ilk gebeliklerde, 19-21. hafta arası başlayacaktır. Dolayısıyla ilk gebeliğinizse ve henüz hiç bir hareket hissetmiyorsanız, endişelenmeyin çünkü 21. haftaya kadar vaktiniz var.

Eğer gebelikte araç kullanıyorsanız veya şoför koltuğunda olmasanız da, gebelikte dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Örneğin emniyet kemerinin alt kısmını göbeğinizin üzerinden geçirmemeli, altına almalısınız.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.