Skip to main content
15. Hafta – Bebeğiniz artık bütün eklemlerini oynatabiliyor…

15. Hafta – Bebeğiniz artık bütün eklemlerini oynatabiliyor…

Gebeliğimizin 15. Haftasındayız.

Artık bacaklar, kollardaki büyüme hızını yakaladı ve artık bebeğiniz  tüm eklemlerini oynatabiliyor.

Bebeğinizi rahim içerisinde görme şansınız olsaydı, artık tüm mimiklerin oluştuğunu, çok sayıda yüz ifadesini ayırt edebilecektiniz. Bebeğinizin yüz ifadeleri, olgunlaşan sinir sistemi ve ince kas liflerinin muazzam düzenlemesi ve koordinasyonunun en güzel örneği. Ultrasonda ise tüm bunları görmek için birkaç haftanız daha var. Maalesef her ultrason taramasında bu ifadeleri göremeyebiliyoruz ya da bebeğin uykusuna denk gelebiliyoruz.  Bu tamamen bebeğinizin fotojenik olup olmamasıyla bağlantılı.

Karaciğer ileride yağ sindiriminde yardımcı olacak safrayı salgılıyor. Kan şeker seviyesini düzenleyen insülin de pankreastan salınmaya başladı.

Bebeğiniz zamanının büyük kısmını etrafını saran amniyon sıvısını, burun, ağız ve üst solunum yollarında gezdirmekle geçiriyor. Bu sıvı akciğerlerde hava keseleri oluşumuna yardım ediyor.

Her ne kadar gözleri kapalı da olsa, ışığı algılayabiliyor. Bunu güneşlenirken hissedebilirsiniz.

Bebeğinizin vücudunda lanugo denen ince tüycükler görülmeye başlanır ama ultrasonda bunu görmemiz zordur.

Eğer şanslıysanız bu haftanın sonunda bebeğin cinsiyeti hakkında fikir sahibi olabiliriz. Ama biraz daha beklemek daha doğru olacaktır, özellikle kız bebekse…

Bebeğinizin tüm boyu 13 cm, ağırlığı da ortalama 90 gram  Önemli not

Burun tıkanıklığı, gebelikte beklediğimiz bir değişiklik. Bunu ilk defa yaşıyor olabilirsiniz veya önceden varsa, gebelikte daha sık ve fazla seyredebilir. Sebebi, artan gebelik hormonlarının etkisiyle, tüm cilt ve vücut boşluklarına olan artmış kan akımıdır. Bunun diğer bir sonucu da gebelikte artan burun kanamalarıdır ve paniğe kapılmamalıdır.

Gebelikteki burun tıkanıklığı ya da dolgunluğu o kadar sık görülen bir hadisedir ki, “gebelik riniti” diye özel bir adlandırması da vardır.

Rahminiz 2 haftadır, leğen kemiğinizin üzerinde ve sizi de artık O nu alt karın bölgenizde bir top şeklinde hissedebilirsiniz.

Memelerde süt üretimi başladığı için, meme başından, beyazımsı-şeffaf bir akıntı hissedebilirsiniz veya özellikle sabah kalktığınızda, sutyeninizde ıslaklık görebilirsiniz. Bu akıntı kendiliğinden veya sıkmakla olabilir ve normaldir. Size çok rahatsızlık verirse, meme pedleri kullanabilirsiniz.

Rahminizin doğuma hazırlık kasılmaları bu haftada hissedilebilir. Karnınızda sıkılaşma ve bir yere toplanma olarak da ifade edilen ama sıklığı ve şiddeti fazla olmayan bu kasılmalar, son haftalara doğru artacak.

4 Boyutlu Ultrason Görüntüsü

Op. Dr. Banu ÇİFTÇİ’nin Anlatımıyla Bu Haftayla İlgili Videolar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.