Skip to main content
13. Hafta – Bebeğinizin burun ve dudakları tamamen oluştu…

13. Hafta – Bebeğinizin burun ve dudakları tamamen oluştu…

Gebeliğimizin 13. Haftasındayız.

Bu haftada burun ve dudaklar tamamen oluştu.

Bebeğiniz artık karmaşık yüz hareketlerini yapabilir ve bazı araştırmacılara göre gülümseyebilir. Tüm diğer vücudu gibi yüz ifadeleri de hayatının her döneminde değişecek.

Fetusun barsakları, yutulan amnion sıvısındaki şeker ve suyu sindirmeye başladı.

Dış genital farklılaşması tamamlanmaya çok yakın. Bebeğinizin cinsiyeti 11 hafta önce döllenmede belli olsa da bizim öğrenmemize birkaç hafta daha kaldı.

Organlar olmasa da damarlar hala ince olan deriden seçilebiliyor.

Kız bebekte yumurtalıklarındaki yumurta sayısı 2 milyona ulaştı.

Bebeğiniz yaklaşık 6 cm ve ortalama 40 gram oldu. (baş-popo mesafesi) Önemli not

Bu hafta, ilk 3 aylık dönemin son haftası. Özellikle tarihsel olarak, gebeliği 3 döneme ayırmak alışılagelmiş ve tıpta da kullanılan bir durumdur. Trimester terimi de 3 aylık dönem anlamına gelir. Birinci trimesteri genel olarak embryonun organ sistemlerinin oluştuğu, 2. Trimesteri, embryonun büyümesinin hız kazandığı ve 3. Trimesteri de doğuma hazırlandığı dönem olarak kabul ederiz. Yani gebeliğinizin ilk trimesterini bu hafta tamamlıyorsunuz. Artık organ sistemleri bütünüyle oluştu ve bundan sonra büyümesine devam edecek. Sevindirici bir haber de gebelik kaybı yani düşük ihtimalinizin artık çok çok azalmış olması. 2. Trimester gebeliğin ilk dönemlerindeki birçok sıkıntı geçtiği için balayı diye adlandırdığımız ve gebeliğin keyfini çıkaracağınız bir dönem. Ta ki doğuma hazırlık sıkıntılarının ve gebeliğin çok büyümesinin yaşandığı 3. Trimester sıkıntıları başlayana kadar.

Doğuma daha aylar var ama memelerde süt üretimi de çoktan başladı ve meme başından ilk süt dediğimiz şeffaf sıvı ya da süt gelebilir.

İyi bir haber de bir çok çiftin bu 2. Trimesterda libido artışı yaşamasıdır. Gebelikte Cinsel Yaşam

Op. Dr. Banu ÇİFTÇİ’nin Anlatımıyla Bu Haftayla İlgili Videolar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.