Skip to main content
12. Hafta – Bu hafta bebeğinizin gözleri normal pozisyonuna geldi…

12. Hafta – Bu hafta bebeğinizin gözleri normal pozisyonuna geldi…

Gebeliğimizin 12. Haftasındayız.

Bu hafta, bebeğiniz büyüme patlaması yaşıyor.

Beyin sağ ve sol lobunu birleştiren corpus callosum denen yapı bu sırada oluşmaya başlıyor. Üst göz kapağına dokunulduğunda, gözler aşağı doğru hareket eder ve bu ilk göz hareketidir. Bebeğinizin Görmesi

Ses telleri oluşmaya devam eder, fetus esner ve çenesini açıp kapatır. Çoğu bebek özellikle sağ olmak üzere başparmağını emmeyi çok sever.

Diğer karın içi organlarına yer açmak için göbek kordonuna itilen barsaklar karın boşluğuna geri alınır Artık karın boşluğu hepsini taşıyabilecek kapasitededir.

Böbreklerde süzme birimleri oluşumu tamamlanmış ve idrar yapılarak mesaneye ve amnion sıvısına verilmeye başlamıştır.

Yüz tam olarak insan halini aldı. Bir kuş gibi yanlarda olan gözler asıl yerlerine, öne geldi. Kulaklar da olması gereken yere çıktı.

Tırnaklar ve parmak izi tamamen oluştu. Parmak izi artık farklılığımızı ve yaşam boyu tanınmamızı sağlayacak. Her birimize eşsiz olan bu özellik tek yumurta ikizlerinde bile % 5 de olsa farklılık gösterir. İnsanoğlu parmak izini yüzyıllar önce keşfetse de tanımlama amaçlı kullanılmaya başlanması son yüzyılda olmuştur. İlk defa Hindistan da 1858 de William James işçilerin çeklerini verirken parmak izini kullandı. 1892 de Darwin in kuzeni Francis Calton parmak izi kitabını yazdı ve kişye özel, eşsiz ve değişmez olduğunu yazdı. Kriminal laboratuarlarında ilk kullanımı ise 1903 de oldu.

Bebeğiniz yaklaşık 5 cm ve ortalama 23 grama ulaştı. Önemli not

Artık rahminiz öndeki kalça kemiğinizin üstüne çıkmaya başladı ve doktorunuz bunun muayene sırasında hissedebilecek. Özellikle ilk gebeliğiniz değilse hala hamile kıyafetlerine ihtiyaç duymuyor olabilirsiniz ama hazırlanmanız iyi olur.

Bu haftada mide yanmaları hissetmeye başlayabilirsiniz. Göğüs kemiğinizin altından başlayarak boğazınıza doğru acı su gelmesi şeklinde bir yanmadır bu. Bazı kadınlar bu durumu ilk defa gebelikte yaşarken bazıları önceden de bu hisle tanışık olabilir ve gebelikte arttığını hissedebilirler. Gebelikte artan miktarda salgılanan progesteron hormonu, yemek borusuyla mide arasında bulunan ve mideye aktarılmış besinlerin geri kaçışını önleyen kapakçık sistemini gevşetir. Bu da asitli mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçarak refluya yani ağızdan acı su gelmesi hissine neden olur. Bir diğer kobaylaştırıcı faktör de mide boşalma zamanının gecikmesi ve büyüyen rahmin mideyi yukarı itmesidir. Bu acı su gelmesi özellikle gece yatarken rahatsız edecek, çoğu anne adayında da gebeliğin son dönemine kadar izlenmeyecektir.

Op. Dr. Banu ÇİFTÇİ’nin Anlatımıyla Bu Haftayla İlgili Videolar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.