Skip to main content
11. Hafta – Bebeğinizin diş tomurcukları oluşmaya başladı…

11. Hafta – Bebeğinizin diş tomurcukları oluşmaya başladı…

Gebeliğimizin 11. Haftasındayız.

Bu hafta, küçük diş tomurcukları yani diş taslakları çenenin üstünde belirmeye başladı.

Embryonun karaciğerinde, kök hücreler, alyuvar üretiyor. Alyuvarların hayat boyu görevi dokulara oksijenlenmiş temiz kanı taşıyıp, atık olan karbondioksiti uzaklaştırmak olacak.

Diyafram tamamen oluştu ve düzensiz aralıklı solunum hareketleri başladı. Anne karnındaki embryo, solunum hareketiyle suyu içine çekiyor, doğunca ise bunu sadece havayla yapabilecek.

Her geçen gün embryonun kemikleri büyüyor. Kaburga kıkırdakları oluştu ve ana kol ve bacak uzun kemikleri oluştu. Diz ve dirsekler oluşarak, eklemler erişkin şeklini aldı. Bilekteki bağlar oluşmaya başladı. Eller yumruk oluşturmak üzere açılıp kapanabiliyor.

Epidermis oluşup deri tabakaları arttıkça, önceden seçilebilen iç organlar artık dışarıdan görülemiyor. İlk kıl folikülleri kaşlarda ve ağız çevresinde görülmeye başlandı.

Sinir hücreleri arasındaki istasyonlar olan sinapslar beyin dış kabuğunda tamamen oluşarak organize sinir iletisine başladı.

Başparmağını emmeye başladı ve etrafındaki amnion sıvısını yutabiliyor artık. Aynı zamanda bir objeyi kavrayabilir, başını öne arkaya eğebilir, çenesini açıp kapayabilir, dilini oynatabilir, gerinebilir ve iç çekme hareketi yapabilir durumda.  Küçük hareketleri o kadar nazik ve estetik ki su balesini andırıyor.

Bu haftada yüz, avuç içi ve ayak tabanındaki duyu reseptörleri hafif dokunmalara bile tepki verebilir. Ayak tabanına hafif bir dokunmayla, kalçası ve dizini oynatıp, parmaklarını kıvırabilir. Bebeğinizin Dokunma Duyusu

Kalın barsaklardan sonra ince barsak hareketleri de başlar, gırtlakta ses telleri oluşmaya başlar.

Kız bebekte bu hafta da rahim izlenebilir. Yumurtalıklardaki yumurtalar hızlı çoğalmalarına devam ediyor ve bu 20. haftaya kadar sürecek. Dış genital organlar gelişmeye başladı ama henüz cinsiyeti öğrenemeyeceğiz.

Bu hafta bebeğiniz ortalama 4 cm boyuta ve 17 gram ağırlığa ulaştı. (baş-popo mesafesi)  Önemli not

Çoğu anne adayı bu dönemde kendini daha enerjik hisseder çünkü bulantılar azalmıştır artık. Ancak maalesef tüm gebelik boyunca karşınıza çıkması muhtemel sorunların en sık görüleni olan sindirim sistemi rahatsızlıkları da kendini hissettirmeye başlayabilir. Bunlar artan hormonların sindirim sistemini yavaşlatması sonucu ortaya çıkan, kabızlık, hazımsızlık, reflu ve mide yanmalarıdır. Ama unutmayın ki tüm bunlar bir mucizeye hazırlık için.

Şu ana kadar hiç kilo almamış hatta gebelik öncesi kilonuzun altına düşmüş olabilirsiniz. Endişelenmeyin bulantıların hafiflemeye başlaması normal kilo alımınıza döndürecek sizi artık. İştahınız daha da düzelecek. Gebelikte Sağlıklı Kilo Alımı

En önemli nokta gebelikte hangi durumun normal hangi durumun anormal ve doktora başvurulmasını gerektirdiğini ayırt edebilmek. Bunları muhakkak bilmelisiniz.

Op. Dr. Banu ÇİFTÇİ’nin Anlatımıyla Bu Haftayla İlgili Videolar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.