Skip to main content
10. Hafta – Sadece bize özel olan parmak izleri oluşmaya başlıyor.

10. Hafta – Sadece bize özel olan parmak izleri oluşmaya başlıyor.

Gebeliğimizin 10. Haftasındayız.

Tırnaklar oluşmaya başladı ve sadece bize özel olan parmak izimiz oluşuyor.

Bu haftada tendonlar, bacak kaslarını kemiklere bağlıyor ve diz eklemi belirginleşiyor. Yine bu haftada eller ve ayaklar bir araya getirilip, birleştirilebiliyor. İlk tekmelemeler başladı ve ultrasonografi sırasında karına uyarı vermekle bebeğin zıplamaya başladığı görülebilir.

Böbreklerde idrarı süzen ana filtreleme birimleri oluşmaya başlıyor.

Bebeğinizin kalın barsaklarında, barsak hareketleri başladı. Bu kasılma ve gevşeme şeklindeki hareket, sindirim için çok önemli çünkü besinler bu şekilde sindirim sistemi içinde ilerletilebilecek. Bu hareketler barsak içeriğini yani bebeğin yuttuğu amnion sıvısını yine oraya boşaltıyor. Aynı zamanda böbreklerin ürettiği idrarda bu sıvıya boşaltılıyor. Ama korkmayın bu sıvı steril ve zararlı maddeleri içermiyor çünkü sadece doğum sonrasına hazırlanan bu canlının atık maddeleri göbek kordonu yoluyla anneye verilerek vücuttan atılıyor.

Erkek bebekte testisler erkeklik hormonu testosteron üretimine başladı bile.

Beyin oldukça gelişti ve embryonun total ağırlığının %43 ünü oluşturuyor. Büyüme olağanüstü bir hızda devam ediyor. Vücudun ana kumanda merkezlerinden biri hipotalamus oluşuyor. Hipotalamus adındaki beynin bu özelleşmiş bölgesi, vücut ısısı, kalp atım hızı, kan basıncı ve sıvı-tuz dengesini sağlamak üzere, hipofiz adlı salgı bezinden hormon üretimini sağlar.

Hızlı ya da yavaş, tek ya da tekrarlayan, spontan ya da uyarıyla ve refleks şeklinde embryomuz hareketlerine devam ediyor. Hareketleri artık daha karmaşık ve sıklıkla, eller yüze değdiriliyor ve baş oynatılıyor. Yüzdeki birçok kas, yüz ifadelerinin anlaşılmasını sağlayacak şekilde gelişti. Embryoya hafif dokunma, göz kısma, çene hareketi, yakalama, avuçlama ve ayak parmaklarını yakalamaya çalışma hareketlerini başlatacaktır.

Çocuk doktorları, yuvarlanma hareketinin doğumdan 10- 20 hafta sonra başladığını söyler. Hâlbuki bebek bu hareket yetisini daha anne karnında kazanmıştır ve yapmaktadır. Anne karnında yer çekimi olmayan sıvı ortam bu harekete olanak verir. Bebek dünyaya gelinceyse, kas güçsüzlüğü 10- 20. haftaya kadar yerçekimine karşı koymaya zorlanır.

Yine bu haftada göz kapakları hızlıca oluşmaya başlar ve birleşerek kapanır. Gözler 10. haftada artık tamamen kapalıdır ve 26. Haftaya kadar kapalı kalacaktır. 14. haftada gözler hareket etmeye başlayacak ve 20-22. haftada bebeğiniz REM uykusu uyuyacak. 26. haftada gözler açılacak ve 27. haftada renkli ve siyah beyaz görmeyi sağlayan hücreler farklılaşacak. 28. haftada gözyaşı üretimi başlayacak ve 29. haftada da gözbebeklerinde ışık refleksi başlayacak.

Hangi elimizi kullandığımızın en erken belirtisi, bu haftada başlayacak. Embryoların % 75 i sağ el kullanırken %25 i sol el ya da ikisini birlikte kullanır ve bu oran erişkinle benzerdir. Bilim adamları, sağ veya sol el kullanımı mı o taraf beyin gelişimini sağlıyor ya da tam tersi sağ veya sol beyin farklı gelişimi mi sağ veya sol el kullanımına sebep oluyor hala bir sonuca varmış değil. Ama bildiğimiz şu ki bebeğiniz daha 10 haftalıkken hangi elini kullanacağı belli.

Bu haftanın sonunda embyonik dönem bitiyor. Artık yavrumuzu fetus olarak adlandıracağız. Bu süreçte embryo, tek hücreden, 1 milyar hücreye büyüdü. Erişkin bir insanın vücut yapılarının %90 ından fazlasına çoktan sahip bile.

Bu haftanın sonunda embyonik dönem bitiyor. Artık yavrumuzu fetus olarak adlandıracağız. Tüm boyu 3 cm ve ağırlığı 3 grama ulaştı. (baş-popo mesafesi)  Önemli not

Doktorunuz şimdiye kadar size bebeğinizin kalp atımını dinletmediyse bunu isteyebilirsiniz. Bu 4 nala koşan ata benzeyen ve çok hızlı olan sesiniyi hissetmenizi sağlayacağı kesin. Günümüz ultrasonografi teknolojisiyle embryonun kalp atımını 6. Haftaya girmeden izleyebiliyor ve duyabiliyoruz. Ama bulunduğunuz yerin ya da doktorunuzun şartları buna müsait olmayabilir. Bu durumda fetoskop dediğimiz karnınıza koyulacak bir cihazla kalp atımlarını 17. Hafta gibi duyabileceksiniz.

Gebelik öncesi armut büyüklüğünde olan rahminiz şimdi neredeyse bir greyfurt boyutuna ulaştı. Henüz gebelik kıyafetlerine hazır değilsiniz belki ama iç çamaşırlarınız rahatsız etmeye başladı. Karnınız çıktı gibi hissedebilirsiniz ama henüz çok erken. Çünkü 12. Haftanın sonuna kadar hala öndeki kemiğinizin arkasında olacağı için hissedemezsiniz. Hissettiğiniz ise büyük bir ihtimalle barsak gazı ya da kilo almanızla ilgilidir. Henüz hamile kıyafetlerine geçmediğiniz bu ara dönemlerde gardırobunuzu bel lastiği sıkmayan ve düşük belli kıyafetlerle yenilemeniz gerekebilir.

Vücudunuzun form durumuna göre, gebelik boyunca çok sayıda aktivitede yer alabilirsiniz. Doktor olarak en sevdiğimiz ve gebelik boyunca ideal olan sporlar tempolu yürüyüş ve yüzmedir. Egzersiz, kas gücü, tonus ve sabır sağlayarak, gebelikte artan kilonuzu taşımanıza, doğuma daha hazırlıklı olmanıza ve doğum sonrası ideal kilonuza dönmenize büyük katkı sağlayacaktır.

Op. Dr. Banu ÇİFTÇİ’nin Anlatımıyla Bu Haftayla İlgili Videolar

3 Comments

  1. Nazlı

    Bağırsak değil sevgili misik, barsak 😉

  2. Misik

    Barsak degil bagirsak 🙂 bi de uygulamanizda 10 hafta icin 6 cm yaziyor. Burasi ile uyusmazlik var. Acaba hangisi dogru. Tesekkurler

  3. Canfeza

    Cevap bekliyorum lutfen cevap yazar mısınız 🙁

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.