Skip to main content
1. Hafta – Adet kanamanız başladı…

1. Hafta – Adet kanamanız başladı…

Adet kanamanız başladı. Bu adet kanaması, bu ay gebelik olursa, göreceğiniz son adet kanaması olacak ve hatırlamanız daha kolay olacağı için bu son adet kanamanızın ilk günü gebeliğinizin başlangıcı olarak hesaplanacak. Siz her ihtimale karşı, bu tarihi bir yere not edin. Doğum gününüz kadar önemli ve hatırlamanız gereken bir tarih olacak bu.

Gebeliğimizin 1. Haftasındayız. Henüz gebe değilsiniz ama bu ay gebe kalırsanız ya da döllenme olursa, bu haftayı gebeliğiniz ilk haftası sayacağız. Bu haftada döllenecek olan yumurtanız, yumurtalıklarınızda olgunlaşmaya başlayacak.

Her adet döngüsünün başlangıcında, yani kanamanın ilk günü, yumurtalıklarda doğumdan bu yana sessiz bekleyen 6-20 adet yumurta seçilir ve etrafında yumurtayı çevreleyen hücrelerde hızlı bir büyüme, çoğalma başlar. Yumurtayı çevreleyen bu hücreler çoğalma esnasında, östrojen salgılama yeteneği kazanarak, kana dişilik hormonu verilmiş olur. Bu hücrelerin büyümesi arttıkça, içi sıvı dolu bir kiste dönüşür ve yumurta etrafında bir tabaka hücreyle bir kenara alınır artık yumurtlamaya hazırdır. 

Tüm adet boyunca folikül içinde yumurtayı çevreleyen hücrelerin salgıladığı östrojen etkisiyle, rahim iç tabakası yeni bir doku tabakası oluşturur. Yeni kan damarları ve salgı bezleri inşa ederek, bebeğe yuva için hazırlanmak üzere 5 mm ye kadar kalınlaşır. Yumurtlama sonrası progesteron etkisiyle bu rastgele sıralanmış doku organize, sağlam bir hale getirilerek yuvalanmaya hazırlık yapılır ve kalınlık 6 mm ye çıkar. Bu bezler, sarmal bir hal alır ve embryonun beslenmesi için salgı üretmeye başlar. Rahim ağzı salgısının içeriğini değiştirerek, vajenle geçişi kapatır. Tüm bunlar rahim iç tabakasını olası döllenmeye hazırlamak maksadıyladır.

Döllenme olmazsa, folikülün kalan hücreleri dejenere olmaya başlar. Kandaki progesteron ve estrojen düzeyleri düşer ve olgunlaşmış olan iç tabaka hormon desteğini yitirdiği için alt tabakadan ayrılarak dökülür ve adet kanaması gerçekleşir. Bu dökülmenin sağlanabilmesi için rahim kas tabakası kasılır. Buna kanama ve kramp eşlik eder.

Kadında yumurtalıklar, çok sayıda öncü yumurta hücresi barındırır. Her adet döngüsünde yani her ay, bu öncü hücrelerden bir kaçı seçilir ve olgunlaşmaya başlar ve 1. Hafta sonunda sadece 5-6 tanesi olgunlaşmak üzere seçilir. İşte bebeğinizi oluşturacak genetik materyali taşıyan yumurta hücresi bunlardan biri ve içinde bulunduğu folikül şu anda, 6-7 mm.

Yumurtalıklarınızın içerisindeyiz. Bebeğinizi oluşturacak genetik materyali taşıyan yumurta hücresi bunlardan biri ve şu anda, 6-7 mm lik sıvı dolu folikül adlı yapının içinde bulunuyor. Önümüzdeki hafta bunlardan biri seçilecek ve O mucize bebeğiniz olacak.

Son adet kanamanız başladı. Bu ay gebelik oluşacak olursa aynı zamanda gebeliğinizin ilk haftası olarak hesaplanacak. Yani döllenmeye daha 2 hafta var ama gebelik takibinizde, gebeliğiniz ilk haftası olarak hesaplayacağız bu haftayı.

Zamanını doldurmuş bir gebelik; döllenmeden sonra 38 hafta sürer. Çoğu kadının cinsel ilişki tarihini hatırlayamaması ve her kadında yumurtlama adet döngüsünün aynı gününde olmadığı için, gebelik yaşı hesabında cinsel ilişki yani döllenme tarihi değil, kadının gördüğü son adetin ilk günü kullanılır. Ve bu da döllenmeden ortalama 2 hafta öncesine denk geldiği için tıpta ve bu sitede kullanacağımız gebelik yaşı haftası hesaplarında, son adet kanamasının ilk günü esas alınacak ve bu hesaplama da döllenme tarihine göre 2 hafta daha ileriden gidecektir.  Örneğin cinsel ilişkinize göre siz gebeliğinizi 3 haftalık hesaplıyor olabilirsiniz ama gebelik takibinizde son gördüğünüzün adetin ilk günü kullanılacak ve gebelik haftanız 5. Haftadasınız olarak değerlendirilecektir. Bu şekilde gebelik süresi de kadının gördüğü son adet kanamasının ilk gününden itibaren 40 hafta, 280 gündür. Yine tıpta gebelik yaşı hesabında ay değil hafta kullanmamızın sebebi, modern takvimde lunar ay olan 29,5 günü kullanmadığımız için karışıklık yaşanabilmesidir.

Bu ilk haftada, yumurtalıklarınızdan salgılanan ve kanınızda dolaşan estrojen sayesinde yerleşecek olan döllenmiş yumurtanıza uygun bir yuva oluşturmak üzere rahim iç tabakası kalınlaşmaya başladı.

Aynı zamanda yumurtalıklarınızda, folikül adı verilen ünitelerin içinde doğumdan beri sessiz bekleyen yumurtalarınızdan birkaçı seçilip, etrafındaki hücrelerle beraber büyümeye ve çoğalmaya başladı. İçinde yumurtalarınızın bir kısmının olgunlaşmaya başladığı foliküller 9-10 mm boyutuna ulaştı. Bu haftanın sonunda bunların içinden sadece bir tanesi seçilip tam olgunlaşmaya ilerleyecek ve diğerleri elenerek yok olacaklar.

Op. Dr. Banu ÇİFTÇİ’nin Anlatımıyla Bu Haftayla İlgili Videolar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.